Vučić: Prošli smo sito i rešeto
Сергеј Лавров и Александар Вучић (Фото Танјуг)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je večeras da 180 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i Rusije da te odnose karakteriše da nismo nijednom išli jedni protiv drugih, što je retki primer i slučaj bilo kojih naroda u svetu.
Vučić je, na zajedničkoj konferenciji za štampu sa šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovom, kazao da danas obeležavamo 180 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, tokom kojih smo prošli „sito i rešeto”, izgubili mnogo ljudi boreći se za slobodu naroda.
Preneo je da mu je Lavrov uručio pismo predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina u kojem na veoma lep način govori o saradnji dve zemlje i budućim odnosima.
„Predao sam ministru Lavrovu pismo za predsednika Putina u zahvalnost za sve što je učinimo na razvoju dobrih bilateralnih odnosa dve zemlje i nadi da ih još više unapređujemo”, kazao je Vučić.
Rekao je da je napisao još jedno pismo u ime građana Srbije za porodicu Romana Filipova, pripadnika ruske vojske i zamolio Lavrova da ga preda.
„Završio sam to pismo govoreći o hrabrosti koja je zadivila srpski narod i građane Srbije. Završio sam kako se govorilo u vreme najvećih heroja, srpskih junaka „Za junacima se ne plače, za njima ostaje šta su učinili“, istakao je Vučić.
Srbija je na evropskom putu, ali nastaviće da gradi najbolje odnose sa Ruskom Federacijom, uz želju da ti odnosi budu još bolji, kazao je predsednik.
„Pretpostavljam da će biti različitih vrsta želja i pritisaka da ti odnosi idu u drugačijem smeru, ali Srbija će biti na istoj liniji, poštovaće tradicionalne odnose i razvijati najbolje odnose sa Ruskom Federacijom”, rekao je Vučić.
On je ponovio da Srbija neće uvoditi sankcije Rusiji i izrazio nadu da će u Evropskoj uniji imati razumevanja za to.
„Ja sam veoma precizan čovek i ljudi u Srbiji, i oni koji me vole i koji me ne vole, znaju da kada nešto kažem, to je tako. Srbija neće menjati politiku prema Rusiji”, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje novinara.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov istakao je da su Rusija i Srbija partneri, koji jedan drugom ništa ne nameću, te da Moskva pozdravlja napore Srbije na putu ka EU, ali i u odnosima sa evroazijskim savezom.
On je kazao da Rusija ne traži od Srbije da prestane da ima bilo kakve kontakte sa bilo kim u svetu.
Dodao je da njegova zemlja neće stajati po strani ako SAD budu uključene u dijalog Beograda i Prištine i ako dobije poziv iz Srbije da se uključi.
Lavrov je rekao da EU mora da preduzme dodatne korake kako bi opravdala poverenje koje je dobila posredujući u dijalogu.
„Mi ćemo saslušati mišljenje Srbije. Ako u dijalog budu pozvane SAD i ako Srbija pozove Rusiju, mi nećemo ostati po strani”, kazao je Lavrov.
Govoreći o Rusko-srpskom humanitarnom centru u Nišu, on je istakao da taj centar radi samo u okviru svog humanitarnog mandata, a „nije jasno šta rade naše američke kolege u bazi Bondstil”.
„Iza Centra se ne kriju nikakve skrivene namere. Kada su iznete sumnje čime se bave ruski i srpski službenici, pozvani su predstavnici onih koji sumnjaju, SAD, da obiđu slobodno Centar. Predstavnik SAD mogao se uveriti da se Centar bavi isključivo humanitarnim radom”, kazao je on.
„U istom regionu, na teritoriji Srbije, na Kosovu, na osnovu odluke UN stvorena je američka baza Bondstil. Dolaze brojna svedočanstva da nije jasno čime se tamo bave naše američke kolege. Kao odgovor na te sumnje, oni nisu pozvali nikog da dođe u posetu”, rekao je Lavrov podsećajući da je baza Bondstil uspostavljena na osnovu rezolucije UN. (Tanjug)