Srebro i bronza za kraj
Задовољни сребром: Петров, Микец и Гргић (Фото ССС)
Srpski strelci su poslednji dan Evropskog prvenstva vazdušnim oružjem u Đeru, začinili sa još dve medalje. Seniorska muška reprezentacija pištoljem (Damir Mikec, Dimitrije Grgić, Duško Petrov) postala je ekipni vicešampion Evrope, a seniorke istim oružjem (Zorana Arunović, Bobana Momčilović-Veličković, Jelena Tomić) su se okitile timskom bronzom.
Prvi put u istoriji EP medalje u ekipnom plasmanu su se delile u posebnom takmičenju, a ne na osnovu zbira rezultata u pojedinačnim kvalifikacijama. Muški tim Srbije je u kvalifikacijama zauzeo drugo mesto. Sva trojica (Damir Mikec, Dimitrije Grgić, Duško Petrov) su gađali na visokom nivou, a najprecizniji je , sa ukupno trećim rezultatom (291 krug) bio Grgić. Naša ekipa se četvrtfinalu sastala sa Mađarskom i u dramatičnom duelu savladala domaćina sa 571:569 u krugovima. Uzbuđenja nije nedostajalo ni u polufinalu, u kome je srpski trio nadmašio Nemačku (16:14 u poenima). U finalu se bolje snašla Ukrajina, predvođena Olegom Omelčukom i Pavlom Korostilovom, kontrolisala je meč, osvojila 21 poen, i savladala Srbiju sa 21:15.
Srebrom u Đeru, muški tim Srbije pištoljem je nastavio nekoliko godina dug niz odličja na velikim takmičenjima. Prošle sezone trojka Mikec-Grgić-Petrov je osvojila bronzu na EP vazdušnim oružjem i zlato na šampionatu Starog kontinenta malim kalibrom
Seniorke su dominirale u kvalifikacijama, „ubivši” 865 krugova. Daleko iza sebe ostavile su drugoplasiranu Rusiju (852). Najbolji rezultat osnovnog dela ostvarila je Bobana Veličković (291 krug). Odlično su gađale i Zorana i debitantkinja Jelena Tomić, najmlađa članica tima. Prošle godine na EP u Mariboru seniorke su osvojile ekipnu titulu, a uz Arunovićevu i Veličkovićevu, tada je u timu bila Jasmina Milovanović, koja je nedavno postala majka.
Naše reprezentativke su bile bolje od Hrvatske (568:556), u polufinalu ih je nadmašila Nemačka, koja je kao peta ušla u finale (17:13 u poenima), ali naš tim se na vreme vratio u pravi ritam i u meču za treće mesto ubedljivo savladao Ukrajinu (22:12 u krugovima). Zlato je pripalo Rusiji, srebro Nemačkoj.
Ženska seniorska ekipa puškom (Andrea Arsović, Milica Babić, Sanja Vukašinović) se plasirala na deveto mesto. Od osme pozicije i četvrtfinala delilo ju je svega pola kruga. Najpreciznija u našem timu bila je Sanja Vukašinović sa 313,3 kruga (ukupno treći rezultat kvalifikacija).
Srbija je u Đeru osvojila ukupno sedam medalja: četiri srebrne – Zorana Arunović, seniorke pištolj, seniorski miksevi puškom i pištoljem i muški seniorski tim pištoljem i tri bronzane, Bobana Veličković Momčilović – seniorke pištolj, Marija Malić – juniorke pištolj i ženski seniorski tim pištoljem.