Dogovor u Skoplju ili kontramere Beograda

Ivana Albunović

06. 03. 2018. 21:12

(Фото А. Васиљевић)

Ukoliko na  sastanku u Skoplju u sredu ne bude pronađeno rešenje spora sa izvozom brašna, Srbija će odmah početi da primenjuje kontramere prema Makedoniji, izjavio je Rasim Ljajić, ministar trgovine. On je rekao da više ne možemo da čekamo, a osim kupovine vremena, sa njihove strane do sada nismo videli nikakvu spremnost za rešavanje problema. Ljajić je potvrdio da će se u glavnom gradu Makedonije sastati sa ministrom poljoprivrede Ljupčom Nikolovskim.

„Ako dogovor ne bude postignut, to će biti kraj daljih pregovora, a odmah nakon tog sastanka Beograd će početi da primenjuje unapred pripremljen set mera koji je najavljen svim resornim službama”, kategoričan je ministar trgovine. Kako „Politika” saznaje, to u praksi znači pojačanu graničnu fitosanitarnu i veterinarsku kontrolu za sve proizvode koji se uvoze iz Makedonije. Mada postoji mogućnost i da bude „ciljana” određena vrsta robe, na primer poljoprivredni i drugi kvarljivi proizvodi.

Koliko je „afera brašno” postala ozbiljna, govori i to da jesastanku Komiteta za poljoprivredu i bezbednost hrane Makedonije, sazvanom kako bi se pronašlo rešenje, predsedavao premijer Zoran Zaev, prenosi Tanjug. S druge strane, postoji pritisak lobija proizvođača da se nastavi sa restriktivnim merama.