Stečajevi traju po pet godina
Прошле године отворено је 373 стечаја, а закључено 273 и обустављено 25 поступака (Фото А. Васиљевић)
Stečajevi u Srbiji u proseku traju oko pet godina. MMF je više puta ukazivao da ti postupci predugo traju pa je zbog toga izmenjen Zakon o stečaju drugi put u poslednje tri godine.
Veći stepen namirenja, niži troškovi i skraćenje trajanja postupka, bili su razlozi za promenu, koja se dogodila u decembru prošle godine.
U Ministarstvu privrede kažu da su ovog puta predviđeni kraći rokovi za postupanje stečajnih upravnika i stečajnih sudija, ali propisani i novi koji do sada nisu postojali.
– O planu reorganizacije se na primer po prethodnom zakonu prostim sabiranjem rokova moglo odlučivati u roku od 210 dana, a i duže, dok je predloženim izmenama taj rok skraćen na 90 dana bez mogućnosti produženja – objašnjavaju u ministarstvu.