Država preuzima niški aerodrom

Toma Todorović

31. 03. 2018. 22:00

Аеродром Константин Велики у Нишу (Фото С Лазаревић)

Niš – Celokupna javna svojina kompleksa Aerodroma „Konstantin Veliki” narednih dana iz vlasništva grada Niša biće preneta u vlasništvo Republike Srbije. Naime, niško Gradsko veće usvojilo je odluku da se prihvate zaključak i „preporuka” Vlade Srbije, doneti pre dva dana, kojim se na državu prenose sva osnivačka i upravljačka prava, sertifikati i svi poslovni ugovori koje aerodrom ima u svojinu države.

Niška „gradska vlada” donela je ovu odluku, koja nije definitivna i tek treba da se nađe pred odbornicima Skupštine grada, koji bi trebalo da prihvate ili odbiju prenos vlasništva Aerodroma „Konstantin Veliki” u vlasništvo države. Obrazlažući odluku veća, načelnik Gradske uprave Niša Ljubiša Janić je rekao „da je usvajanje preporuke Vlade Srbije u interesu grada Niša i svih građana”.

„Država je u prethodnom periodu za opstanak i poslovanje niškog aerodroma prenela gradu više od milijarde dinara. Za funkcionisanje aerodroma u narednom periodu i za razne infrastrukturne sisteme potrebno je obezbediti najmanje još toliko sredstava, odnosno još jednu milijardu dinara. Grad nema i nije u mogućnosti da obezbedi ta sredstva, odnosno strategiju daljeg razvoja Aerodroma ’Konstantin Veliki’ nikako nije više moguće pratiti s lokalnog nivoa. Ulaganje u infrastrukturu i sve ostalo kako bi niška vazdušna luka funkcionisala sedam dana u nedelji i 365 dana u godini prevazilazi mogućnosti grada. Kako je aerodrom u Nišu alternativni za Aerodrom ’Nikola Tesla’ u Beogradu i sve ostale u regionu, logično je što je doneta ova odluka kako bi ’Konstantin Veliki’ nastavio uspešno da radi i da se još više razvija”, rekao je Janić.