Četiri decenije u službi Crkve

Rajna Popović

08. 04. 2018. 22:00

(Фото Анђелко Васиљевић)

O proslavi osamsto godina samostalnosti Srpske pravoslavne crkve, o fruškogorskim manastirima, i posebno Kuveždinu u kome je nastala himna Svetom Savi, o podizanju Crkve Blage Marije u čast stogodišnjice dolaska poznatih Rusa u Sremske Karlovce... Pobrajali smo vladici Vasiliju teme o kojima smo želeli da nam govori. Kada smo stigli do četiri decenije otkako je postao episkop prekinuo nas je pitanjem: „Koga može da zanima to što sam 40 godina vladika?” Kao i uvek predusretljiv, primio nas je u Patrijaršijskom dvoru u Sremskim Karlovcima i odmah zapodenuo priču o Novom Sadu. Radije gleda u budućnost, posle će i o prošlosti, kaže.

– Novi Sad bi 2021. godine trebalo da bude prestonice kulture. Karlovci i fruškogorski manastiri svakako će dati svoj doprinos ovoj manifestaciji. Išao sam kod predsednika države i pokrajine da vidimo kako bismo ovo blago srpskog naroda, ogroman kapital sakupljan godinama, pokazali u što boljem sjaju svima koji budu svratili u Novi Sad. Ja bih da počnemo ranije, da oformimo komisiju, da se zna šta bi ko trebalo da završi, da vidimo stanje u fondovima, jer bih voleo da ovde kod nas sve malo „zaliči” na Sent Andreju, koja je ponikla na istoriji srpskog naroda. Ne zaboravimo tamo postoji osam naših crkava. Ova varošica na Dunavu ima značajan priliv para od verskog turizma, a odnosi između Budimpešte i njih odlično funkcionišu. Što ne bi i kod nas bilo tako, Beograd, Novi Sad, Karlovci... – ističe vladika Vasilije.