Proleće naših šahistkinja
Откровење: Адела Великић / Неуморни маратонац: Јована Ерић (Фотографије Анђелко Васиљевић)
Procvat našeg ženskog šaha u poslednjih mesec i po, pamtiće se kao događaj proleća, a možda i godine. Od Osmomartovskog turnira u Beogradu, preko Prvenstva Srbije u Kragujevcu, do Prvenstva Evrope u Visokim Tatrama, kroz jake duele se intenzivno kalilo 12 šahistkinja, od kojih polovinu čini jedna mlada ekipa, sa prosekom od 21 godine. Za svaku od njih su ovakve prilike bile dragocene, svaka je mogla mnogo toga da nauči, kako u pobedama, tako i u porazima.
Od izuzetnog je značaja što je 50. osmomartovski turnir bio najjači i najzanimljiviji u poslednje vreme, baš kao i Prvenstvo Srbije, te što je na evropsku scenu izašlo pet naših predstavnica, više nego godinama unazad. Setimo se koliko puta se domaća rejting-lista nije menjala, jer vodeće takmičarke nisu igrale. Uprkos tome što već nekoliko sezona gotovo da ne igraju zbog profesionalnih obaveza, Nataša Bojković (2.384), Anđelija Stojanović (2.350) i Marija Rakić (2.319) još uvek drže prva tri mesta, ali novi talas aktivnih preti da ih smeni.