Činiš "voliko, Radomire
Милош Обреновић прогласио Крагујевац главним градом Србије (Фото Б. Катраловић)
Kragujevac – Knez Miloš Obrenović konačno je dobio spomenik u gradu koji je 1818. na Đurđevdan proglasio prvom prestonicom postsrednjovekovne, moderne Srbije. Bista, rad akademskog vajara Zorana Kuzmanovića, postavljena je u dvorištu kragujevačkog Narodnog muzeja, nedaleko od Amidžinog konaka, jedinog preostalog objekta nekadašnjeg dvorskog kompleksa. Za Đurđevdan – Dan grada, svečano ju je otkrio gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić. Tako se Kragujevac odužio srpskom vladaru koji ga je sagradio, uzdigao i postavio na mapu evropskih gradova. Bez Miloša Velikog Kragujevac bi danas možda bio tek predgrađe Batočine ili Lapova.
No, organizatori proslave su na sve moguće načine pokušali da izbegnu ključno pitanje – gde je Kragujevac 200 godina nakon što ga je knez Miloš proglasio prestonim gradom.