Erdoganova poseta Sarajevu – radna ili predizborna
Реџеп Тајип Ердоган (Фото Бета/АП)
Od našeg dopisnika
Sarajevo – Najavljena poseta predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana Sarajevu 20. maja u mnogo čemu je domenu i dalje spekulacija, bez obzira na to što je iz ambasade Turske u BiH zvanično potvrđeno da Erdogan dolazi u „radnu posetu” koja je, kako navode, „mnogo ranije predviđena i planirana”. Diplomatska nota o službenoj poseti predsednika Turske stigla je i u Ministarstvo inostranih poslova BiH.
Pre nekoliko dana turski mediji objavili su da će predsednik Erdogan 20. maja u Sarajevu održati predizborni skup njegove partije za sve državljane Turske nastanjene na tlu Evrope. Nakon toga su usledile, uglavnom, negativne reakcije mnogih političara u BiH, ali i šire javnosti.
Već prisutnu dilemu da li Erdogan dolazi u radnu posetu Sarajevu ili zbog održavanja predizbornog skupa, ponovo je otvorio ambasador Turske u BiH Haldun Koč rečima da će predsednik Turske „iskoristiti” posetu da prisustvuje 6. generalnoj skupštini Unije evropskih demokrata Turske, u sarajevskoj Zetri 20. maja. Ta unija je skupštinu na toj lokaciji već najavila na svojoj stranici na internetu, i to sa fotografijama turskog predsednika.