Prvi pacijenti za tri nedelje

13. 05. 2018. 11:21

Србија први пут испунила светске стандарде, а то је да поседује савремени апарат за рачење на 250.000 становника (Фото Танјуг)

Zahvaljujući novom objektu Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije od 2019. više neće biti listi čekanja. To je, prilikom obilaska tog objekta nazvanog Onkologija 2, izjavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je takođe najavio i uvećanje plata zaposlenima u zdravstvu, posebno medicinskim sestrama, kao i dalja ulaganja u zdravstvene ustanove.

„Od nove godine zahvaljujući ovim aparatima neće biti listi čekanja. Ovo su najmodernije mašine koje možete da pronađete na najmodernijim klinikama u najrazvijenijim zemljama. Nastavićemo da ulažemo, a počinjemo i izgradnju novog kliničkog centra u Beogradu”, rekao je Vučić pošto je s ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom i direktorom Instituta Radanom Džodićem obišao novi objekat, preneo je Tanjug.

Govoreći o povećanju plata, on je istakao da veliki problem predstavlja odlazak fizičara i inženjera, najstručnijeg kadra, koji zbog znatno većih primanja odlaze u inostranstvo. „To je za nas katastrofalno, mnogo u njih ulažemo, a onda ne možemo da im ponudimo odgovarajuću platu”, rekao je Vučić.

Drugi problem su, dodao je predsednik, medicinske sestre koje, kako je istakao, rade najteži posao. „Ranije smo imali 120 do 150 njih koji se jave na konkurs, danas petnaest. Ne možemo da realizujemo konkurse i zato će biti znatnog uvećanja plata za medicinske sestre ali i za lekare”, naveo je Vučić, preciziravši da će zarade u zdravstvu kumulativno biti veće za 20 odsto nego 2014. godine.

Vučić je izjavio i da ideja MMF-a da se najmanje penzije ne povećavaju dok se ne nadoknadi novac onima kojima je najviše smanjeno – nema većinu u Vladi. On je ukazao da bi po sadašnjem sistemu uvećanje penzija trebalo da bude najveće ove godine, i ako se nekome doda osam odsto na prosečnu penziju od 25.000 iz 2014. godine onda će ta osoba imati penziju od 29.135 dinara.

„To je 4.200 dinara više mesečno, godišnje oko 50.000 – dve penzije više nego 2014. godine”, precizirao je Vučić, dodajući da će svega 1,7 odsto penzionera imati za nijansu manje nego 2014. i to oni koji primaju više od 60.000 dinara, dok će 98,3 odsto imati veće penzije nego pre četiri godine. Predsednik je dodao i da s premijerkom Anom Brnabić razgovara o tome da se od oktobra sprovede „jedan od najboljih rebalansa budžeta”, gde će biti novca da se izdvoji za plate i penzije.

Vučić je najavio i da će Srbija ozbiljno da istraži posledice NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom, ocenivši da je reč o zločinu bez presedana i ukazavši da se lekari i drugi eksperti slažu da je i to jedan od razloga povećanja broja obolelih od raka.

Ministar Lončar je ukazao da je završetkom radova na Onkologiji 2 Srbija prvi put ispunila svetske standarde, a to je da poseduje savremeni aparat za zračenje na 250.000 stanovnika. On je naveo da je ovo prvi centar gde će biti odvojeni ljudi koji dolaze na pripremu za zračenje, kao i da će imati posebne prostorije sa svojim porodicama i da se neće mešati s ljudima koji su već u zoni zračenja. Direktor Džodić je rekao da je u protekle četiri godine u Institut uloženo više nego od njegovog osnivanja. Agencije prenose da je u Onkologiju 2 uloženo 8,9 miliona evra, od čega je ukupna vrednost opreme oko 6,4 miliona a građevinskih radova oko 2,4 miliona. Za Institut su nabavljena tri najsavremenija linearna akceleratora, jedan CT simulator, kao i prateća radioterapijska oprema, a građevinski radovi na objektu su obuhvatili 1.200 novoizgrađenih kvadratnih metara i ukupno 2.000 kvadrata adaptiranog prostora. U novoj zgradi već su smešteni novi aparati za zračenje, a za oko tri sedmice biće primljeni i prvi pacijenti o kojima će brinuti lekari koji su na obuku išli i u Japan.

O Kosmetu, Blajburgu i Đilasu

Na pitanje novinara o eventualnim sankcijama zapada u procesu rešavanja pitanja Kosova i Metohije, povodom informacija o dogovoru zemalja Kvinte o Kosmetu, predsednik Aleksandar Vučić je rekao da sa sastanka predstavnika tih zemalja u Vašingtonu nije video nikakav dokument.

„Neće biti sankcija, to je sve što mogu da kažem. Nisam video nikakav vašingtonski dokument. Načuo sam šta neki nude kao svoje principe i neka načela. Nešto mi je poluzvanično saopšteno. To nije ništa posebno novo”, objasnio je Vučić.

On je podsetio da smo donekle i sami odgovorni za loše okolnosti u kojima se rešava problem Kosmeta, imajući u vidu pogrešnu politiku i neke poteze Srbije kojima smo praktično stavili „pečat na koverat kosovske nezavisnosti”.

Govoreći o skupu u Blajburgu, predsednik je naveo da to nije ni prvi ni poslednji put da se taj događaj održava, ali da Srbi i Hrvati samo združeni i kroz saradnju mogu da opstanu.

„Svake godine će se oni okupljati, oni se time ponose, mi to ne razumemo. Samo združeni možemo da opstanemo i ostanemo, iako je to mnogim Hrvatima teško da čuju, i nekim Srbima još teže”, rekao je Vučić.

Ukazujući da se prostori na kojima žive ova dva naroda, ali i Bošnjaci prazne, on je rekao da se upravo zato zalaže za makroekonomsku uniju – „bez granica, sa sličnim taksama, da sve uprostimo, da sve ide bez barijera”.

„Tako će biti više posla i više budućnosti za sve. Ako to ljudi razumeju imaćemo šansu, ako ne – ništa”, zaključio je Vučić.

Komentarišući nedavne izjave Dragana Đilasa, Vučić je rekao da „o fašizmu govori čovek koji je Rome trpao u kontejnere”, dodajući da su Đilasovi prihodi posle silaska s vlasti bili 60 puta manji.