Srbiji timska bronza

13. 05. 2018. 20:56

Мушка репрезентација Србије на постољу са председником КФС Славољубом Пипером (Фото КФЦ)

Seniorska selekcija Srbije u karateu osvojila je dve medalje na 53. Prvenstvu Evrope u Novom Sadu, čime je u ukupnom poretku nacija podelila 11. mesto sa Mađarskom, Austrijom i Rusijom. Najuspešnije tri selekcije su Španija, sa šest medalja, tri zlatne, dve srebrne i jednom bronzanom, Turska sa 10 (3-1-6), kao i Italija 10 (2-3-5).

Posle osvojenog srebra Stefana Joksića u kategoriji do 67 kilograma u borbama, gde je u finalu poražen od trostrukog evropskog prvaka, Turčina Buraka Ujgura, poslednjeg takmičarskog dana u riznicu Srbije dodato je bronzano odličje posle timskih borbi muškaraca.

Pravi podvig napravili su reprezentativci Srbije, s obzirom da je na papiru favorit pre početka meča bio sastav Azerbejdžana, moćna karate nacije, koja je na kraju Šampionata u Novom Sadu osvojila šesto mesto sa pet odličja (1-2-2). Predvođeni kapitenom Slobodanom Bitevićem, nekadašnjim svetskim i evropskim prvakom, naši karatisti su poveli. Bitević je posle početnog zaostatka, preokrenuo rezultatski skor i savladao Gurbanlija 4:3. To je dalo sigurnost Nikoli Jovanoviću, koji je u drugoj timskoj borbi bio ubedljiv protiv Huseinova i pobedio 4:1. Tačku na „i” stavio je Stefan Joksić. Savladao je iskusnog Agajeva, višestrukog prvaka sveta i Evrope, vlasnika više od deset odličja s najvećih takmičenja.

Pošto je vođstvo Srbije bilo nedostižno, preostala dva meča nisu održana, pa Marko Mijalković i Vladimir Brežančić nisu ni izlazili na tatami. Inače, u zvaničnom sastavu Srbije u borbama bili su još Dejan Cvrkota i Anastasios Nteros.