Beograd je budući startap centar Evrope
(Фото А. Васиљевић)
Nemački dnevni list „Frankfurter algemajne cajtung” napisao je članak o Beogradu i njegovoj rastućoj startap i IT sceni, nazivajući srpsku prestonicu „budućim evropskim startap centrom”.
Autorka teksta je razloge za ovako pozitivne tvrdnje pronašla u već uspešnim srpskim IT kompanijama, stranim kompanijama koje ovde imaju svoje razvojne centre, ali i novim mladim nadama domaće startap scene, prenosi Tanjug.
Izdvajajući dva svetska uspeha potekla iz Srbije, kompanije „Nordeus” i „Seven bridžis”, u članku se ukazuje na već ostvareni uspeh srpske startap zajednice, naglašavajući da Srbija više nije „samo destinacija u kojoj se mogu naći iskusni programeri i inženjeri, već i čitava poslovna odeljenja okrenuta globalnom tržištu”.
Posebna pažnja u tekstu posvećena je i organizaciji „Startit”, koja već skoro deset godina razvija domaću startap zajednicu, ali i povezuje ove velike uspešne kompanije sa novim nadama srpske startap scene, koju autorka vidi kao veliki faktor u dosadašnjem razvoju Srbije.
U članku se navodi i rastući broj mladih iz ovog sektora, koji se vraćaju u svoju zemlju, za razliku od velikog problema odliva mozgova u zemlji, a kao primer povratnika spominje se Slavko Fodor, koji je dao otkaz u „Fejsbuku” i vratio se u svoju zemlju da pokrene, potencijalno, novu veliku sportsku igru koja dolazi iz Srbije.
Kao naredni korak ka samoorganizovanom napretku srpske IT scene, u tekstu se navodi i „Inicijativa digitalna Srbija”, među čijim članicama su i već pomenuti „Seven bridžis”, „Nordeus” i „Startit”, ali i druge velike domaće kompanije i organizacije. „Mladi ljudi u Beogradu su ka napretku krenuli ispred svojih političara. Oni ne žele, i ne mogu, da čekaju da njihova zemlja uđe u EU ili da bilo ko nešto uradi za njih. Dobro obrazovani među njima počeli su da menjaju stvari i da pokreću svoj biznis”, piše autorka.
U članku se navodi i velika razlika između zarada unutar IT sektora u odnosu na prosečne plate na nivou Beograda, te se tu vidi i dalji motiv koji podstiče sve više ljudi da se uključi u ovu oblast.
Kao jasan pokazatelj da to polako postaje i strateški pravac za celu zemlju, ukazuje i to što osnovci u Srbiji odnedavno počinju da uče programiranje od petog razreda osnovne škole. „Beograd je mlad i hip grad. Nepogrešiv utisak je da mladi ljudi vode razvoj zemlje, otvaraju restorane i barove, koji su opremljeni internetom i gde svaka druga osoba sedi na svom laptopu. Svako ko pogleda okolo može jasno da oseti da je grad, u čijem pejzažu još uvek ima ratom razorenih građevina, u pokretu. I to nedvosmisleno pokretu ka Zapadu”, zaključuje autorka teksta.