Tramp sam protiv svih na samitu G-7

Tanja Vujić

08. 06. 2018. 22:00

(Фото Бета/АП)

Američki predsednik Donald Tramp odlučio je da danas napusti samit lidera sedam najrazvijenijih država sveta, pre njegovog završetka. Trampa će u nastavku rada G-7 zameniti Everet Ajzenštat, zamenik njegovog pomoćnika za međunarodne ekonomske poslove. Najavljeno je da predsednik SAD ovog jutra iz Kanade leti direktno za Singapur, na istorijski samit sa liderom Severne Koreje Kim Džong Unom.

Ovo saopštenje Bele kuće prepuno simbolike objavljeno je samo nekoliko sati nakon nezapamćene pretnje francuskog predsednika Emanuela Makrona upućene preko „Tvitera” lideru SAD, i to povodom carinske politike Vašingtona. Nove američke carine na čelik i aluminijum i pretnje daljim nametima na uvoz stranih vozila pozicionirale su se kao glavne teme samita G-7, umesto najavljenih diskusija o klimatskim promenama, ekonomskom rastu, pravima žena...

Makron je Trampu zapretio da bi na G-7 lako mogao ostati sam

„Mi smo svi angažovani u konfliktima u Siriji, Iraku, Sahelu, raznim mestima širom sveta. Saveznici smo. Naši vojnici rame uz rame brane slobodu i naše vrednosti. Ne možete među saveznicima u ovom međunarodnom kontekstu počinjati trgovinski rat. Nijedan lider nije doveka. Američki predsednik možda ne mari da ostane izolovan, ali ni mi ne marimo da nas bude šest, ako zatreba”, poručio je na „Tviteru” šef Jelisejske palate u poruci napisanoj na engleskom jeziku.