Srpska privreda treću godinu u plusu

19. 06. 2018. 13:44

Фото Танјуг

Srpska privrede beleži treću godinu zaredom pozitivan neto rezultat - 437,2 milijarde dinara i 2,3 puta je veći od dobitka iz prethodne godine, pokazuju podaci Agencije za privredne registre (APR) o poslovanju privrede u orošloj godini.

Skoro tri petine privrednih društava poslovalo je pozitivno (59.131), što je za 1.324 društva više u poređenju sa prethodnom godinom, a ukupan neto dobitak koji su ostvarili iznosi 666.561 milion dinara (oko 666,6 milijardi dinara).

S druge strane, 26.592 društva su imala neto gubitak u visini od blizu 300 milijardi dinara (229.381 milion dinara).

Rast profitabilnosti obeležio je i poslovanje javnih preduzeća u 2017. godini koja su zbirno poslednje tri godine završila sa dobitkom.

Pozitivan neto rezultat iskazan na nivou 576 javnih preduzeća iznosi oko 29 milijardi dinara i dva puta je veći od prošlogodišnjeg.

Sa neto dobitkom je poslovalo 421 preduzeće, a sa neto gubitkom 135 preduzeća dok 20 javnih preduzeća nije iskazalo rezultat.

Blago oživljavanje domaće privrede započeto u ranijem periodu, nastavljeno je i tokom 2017, rekla je Ružica Stamenković, registrator u registru finansijskih izveštaja APR-a Ružica Stamenković.

„Privredna društva na ukupnom nivou već treću godinu za radeom prosluju profitabilno i u 2017 godini su imali pozitivan finansijski rezultat. Sve stope profitabilnosti privrednih druuštava beleže rast i one ukazuju da je bila opravdana svrha ulaganja u ostvareni nivo poslovanja, da su efikasno korišćeni sopstveni, a naročito pozajmljenji kapital u stvaranju dobitaka”, objašnjava Stamenković.

Dodaje i da su privredna društva obezbedila optimalno finansiranje kamata iz ostvarene dobiti u 2017. godini.

Jačanje ukupne ekonomije ostvareno je zahvaljujući daljem sprovodenju fiskalnih i strukturnih reformi, a glavni pokretači bili su uvećana investiciona i kreditna aktivnost, kao i povećana spoljnotrgovinska razmena, pri cemu je uvoz dinamicnije rastao od izvoza (13,8 procenata naspram 12 procenata).

Istovremeno, inflacija je stabilizovana na niskom nivou (3,0%), dok je nacionalna valuta ojačala (na kraju 2017. godine u odnosu na kraj 2016. godine vrednost dinara u odnosu na evro uvećana je za 4,0 procenta, a u odnosu na dolar za 15,4 procenata). U privredi Srbije, na kraju 2017. godine, poslovala su ukupno 141.942 privredna društva. (Tanjug)