Kosidba na Rajcu

15. 07. 2018. 20:02

(Фотографије С. Ћи­рић )

Rajac – Milorad Sladojević iz Mrkonjić Grada pobednik je ovogodišnje, 46. po redu, „Kosidbe na Rajcu”. U veoma jakoj konkurenciji, Sladojević je sedmi put od kada se takmiči osvojio „Zlatnu kosu”. Drugo mesto osvojio je Vuk Vučković iz Preljine kod Čačka, a treće Mirko Kecman iz Bosanskog Petrovca. Đidija, kosač koji najbolje kosi, najbolju nošnju nosi, najbolje peva i ume kolo da povede, a da ne zaostaje ni u jelu i piću je Nenad Radivojević iz Slavkovice kod Ljiga.

U ekipnom takmičenju prvo mesto osvojila je ekipa Srbije, drugi je Bosanski Petrovac, a treći „Janj” iz Novog Sada. U ovogodišnjem nadmetanju učestvovala su 23 takmičara u pojedinačnoj konkurenciji za prestižnu „Zlatnu kosu”, iz Srbije, Crne Gore, BiH. Bilo je ukupno pet ekipa.

„Kosidba na Rajcu”, jedna od najpoznatijih i verovatno najposećenija smotra ove vrste na svetu, simbolično obeležava kraj sezone košenja planinskih livada i podseća na tradiciju seoskih moba, okupljanja radi obavljanja ovog teškog i važnog posla. „Kosidba” nije samo takmičenje, već i verni prikaz svih običaja vezanih za košenje livada, počev od okupljanja kosača, trubača, zdravičara, vodonoša, ručkonoša...

Uz umeće u košenju rajačke planinske trave, priređen je i tradicionalni kosački ručak na livadi, uz stara srpska jela, đakonije i ljutu rakiju prepečenicu.

– Srećan sam što sam u prilici da učestvujem u ovakvim manifestacijama koje čuvaju narodnu tradiciju. Već dvadeset godina učestvujem na kosidbama u regionu i veliko je zadovoljstvo što na manifestacijama ima i mladih koji nastavljaju da čuvaju ove lepe običaje – kaže Milorad Sladojević, koji najavljuje da i stariji kosači imaju još mnogo toga da pokažu na narednim „Kosidbama na Rajcu” i da njihovo vreme još nije prošlo, iako mlađi preuzimaju primat u takmičenju.