Osnovci s Kosmeta u „Politici"
Наши гости у Веб редакцији (Фотографије Анђелко Васиљевић)
Školske obaveze u Srbiji su završene još pre nekoliko nedelja, ali to nikako ne znači da pojedini srpski školarci nisu i dalje na okupu. Trenutno je zajedno, kao da im nastavna godina i dalje traje, deo učenika sa Kosova i Metohije. Šestaci, sedmaci i osmaci iz OŠ „Kralj Milutin” iz Gračanice i OŠ „Dimitrije Prica” iz Donje Brnjice sa nastavnicama Sunčicom Aritonović i Tatjanom Zdravković ovih dana detaljno istražuju srpsku prestonicu. Dvadesetak školaraca sa Kosmeta, koji su smešteni u Domu učenika Srednje železničke škole, kažu da im je svaki sat ispunjen.
U nju su došli u nedelju i od tada ne miruju. Već su saznali koja sva nacionalna blaga čuva Narodni muzej, kako izgleda atmosfera u Knez Mihailovoj i na Kalemegdanu, ali i na stadionu „Rajko Mitić”... Svakodnevno imaju i sportske aktivnosti.
Ni juče nisu predahnuli: najpre su uživali u smešnim i neobičnim scenama u Muzeju iluzija, posle čega im je domaćin bio najstariji dnevni list na Balkanu.
U toku dvočasovnog obilaska naše redakcije školarci su otkrili kako se pripremaju tekstovi i fotografije za novinske strane, kako se jedno dnevno izdanje planira i osmišljava, ali i kako se uređuje sadržaj koji se stavlja na internet, „Fejsbuk” i tviter stranu „Politike”.
Naročito ih je oduševila poseta sportskoj redakciji u kojoj su saznali da izveštaj sa fudbalskog meča, sporta koji većina njih voli, nastaje dok sama utakmica traje. Druženje sa momcima iz sportske redakcije bila je i prilika da se razmene ocene o tome da li bolji fudbal igra Crvena zvezda ili Partizan.
Jedno od iznenađenja bio je i susret sa mladom, talentovanom srpskom glumicom Anjom Mit koja je, kao i školarci, juče bila u „Politici”.
Učenici su se u toku krstarenja redakcijom družili sa urednicima, novinarima, fotoreporterima, lektorima, pa su na licu mesta videli kako se „love” pravopisne greške koje nastaju u toku brzog pisanja teksta, ali i kako se planiraju novinske strane za sutrašnje izdanje.
Pre nastavka obilaska drugih znamenitosti Beograda đaci, čiji su dolazak u prestonicu organizovali Savez za rekreaciju i fitnes Beograda, Sekretarijat za sport i omladinu i Kancelarija za Kosovo i Metohiju, uz podršku fitnes kluba „Tonus”, čuli su i mnoge zanimljivosti o istorijatu našeg lista. Od v. d. glavnog i odgovornog urednika Žarka Rakića tako su saznali ko su bili osnivači našeg lista, zašto „Politika” nije izlazila u toku ratova, ko su sve bili urednici najstarijeg balkanskog dnevnog lista, ko su naši dopisnici u južnoj srpskoj pokrajini i koje sve teme oni prate...
Kosovski đaci kojima se već nekoliko dana neprestano mešaju utisci, nisu znali odakle da krenu u priči o tome šta im se najviše svidelo i u Beogradu i u „Politici”.
– Oduševio me je Muzej Crvene zvezde jer sam veliki obožavalac tog kluba. U njemu me je najviše privukla Zvezdina svetska titula iz 1991. Naravno, fenomenalna je bila utakmica, utisak sa stadiona. Bio mi je lep i obilazak Hrama Svetog Save, ali i šetnja Knez Mihailovom, posete muzejima. Lepo nam je i u domu gde smo smešteni, sve želje nam ispunjavaju – istakao je školarac Petar Božidarević koji je otkrio da su mu se u „Politici” najviše svidele sportska i veb redakcija.
– To je verovatno zato što se bavim sportom, a volim i računare – otkrio je Petar.
Njegovu drugaricu Jovanu Miladinović u našem listu je oduševila priča kako nastaju veb strane, a kada je reč o Beogradu najveći utisak na nju su ostavili Muzej iluzija i Zvezdin stadion.
– Muzej iluzija mi je bio najzanimljiviji zbog načina na koji se u njemu prikazuju stvari i oblici, a stadion jer sam zvezdaš. Naravno da smo se šalili sa partizanovcima pogotovu što je Zvezda osvojila Kup šampiona, a oni ne – naglasila je Jovana dodajući da njenim drugarima ovo nije prvi ovakav put i da su već imali slične obilaske Zlatibora i Republike Srpske.
Pun utisaka bio je i njihov vršnjak Petar Perić.
– I meni se u „Politici” najviše svidela priča o sportskoj rubrici jer volim sport. Zato mi se najviše dopala i utakmica, iako ne navijam za Zvezdu. Ali, prvi put smo bili na tako velikom stadionu. Takva atmosfera sa toliko navijača, galama... Pogotovu je bilo lepo jer je odlazak na utakmicu za nas bilo iznenađenje. Svideli su mi se i Knez Mihailova i Kalemegdan jer smo sretali mnogo ljudi, puno stranaca... – kazao je Petar.
Partizanovci neće ostati dužni zvezdašima jer kosmetski školarci večeras idu i na utakmicu drugog šampionskog kluba. Petar Perić je prognozirao da će biti 2:0 za njegov omiljeni tim.
Do kraja šestodnevnog boravka u Beogradu đaci će obići i Zemun i Gardoš, Palatu „Srbija”, ali i u Zoološki vrt što većina od njih sa nestrpljenjem čeka.