Gojaznost decu vodi u dijabetes
Програм је фокусиран на усвајање здравих навика и здравих стилова живота (Фото Чиготица тим)
U proteklih 10 godina kroz program Centra za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata „Čigotica” na Zlatiboru prošlo je više od 5.800 mališana koji su muku mučili sa viškom kilograma. Rezultati rada medicinskog tima ove kuće pokazuju da su deca koja su ovde boravila uspela za tri nedelje da izgube u proseku 6,2 kilograma. Pored redukcije telesne mase, uočen je čitav niz pozitivnih efekta po zdravlje dece i mladih, kao što su poboljšanje metaboličkih faktora, fizičkih sposobnosti i samopouzdanja.
Prim. dr Snežana Lešović, pedijatar-endokrinolog i načelnik Centra za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata u Specijalnoj bolnici „Čigota”, objašnjava da u ovu ustanovu lekari upućuju gojazne adolescente koji imaju od 12 do 18 godina, a lečenje traje 21 dan. Boravak finansira Republički fond za zdravstveno osiguranje, a 20 odsto malih pacijenata samoinicijativno plaćaju lečenje jer njihovi roditelji žele da učine sve što mogu zarad njihovog unapređenja zdravlja. Mališani dolaze iz svih delova Srbije, iz zemalja u okruženju, ali i većih evropskih centara.