Dvostruki aršini za dva pisma u BiH

07. 08. 2018. 22:00

Стиг­ма­ти­за­ци­ја ћи­ри­лич­ног пи­сма ви­дљи­ва је и на пу­то­ка­зи­ма у ФБиХ (Фото Д. Ста­ни­шић)

Od našeg dopisnika
Sarajevo – Odmah nakon što su pojedini mediji objavili da se u Republici Srpskoj radi na pripremi zakona kojim bi ćirilica bila normirana kao glavno pismo u tom entitetu, potpredsednik RS Ramiz Salkić i šef Kluba Bošnjaka u Veću naroda RS Mujo Hadžiomerović uputili su oštre kritike na račun vlasti u RS. U istoj vlasti njih dvojica godinama zauzimaju značajne pozicije i primaju, za ovdašnje prilike, vrlo visoku platu.

Najavljenu mogućnost normiranja ćirilice kao glavnog pisma, Salkić je u sarajevskim medijima predstavio kao „neustavnu” nameru vlasti RS koja je, kako je rekao, „ogrezla u radikalizmu” i pokazala se kao „majstor diskriminacije i aparthejda u obrazovnom sistemu”, a Hadžiomerović kao „kulminaciju bezobrazluka i drskosti”. Za njih dvojicu to je i pokušaj „nametanja nemogućih uslova života” svima onima koji ne pripadaju srpskom narodu.