Bajka o reindustrijalizaciji

Anica Telesković

12. 08. 2018. 09:00

(Фото Пиксабеј)

Žal za reindustrijalizacijom našao je svoje uporište i u ekonomskoj nauci, pa se tako s vremena na vreme među stručnjacima obnovi rasprava kako je Srbiji neophodna nova industrijska politika. Čak je pre nekoliko godina reindustrijalizacija bila glavna tema Kopaonik biznis foruma.

Može li Srbija da stigne razvijeni svet tako što će posrnulim privrednim gigantima udahnuti novi život ili tako što će iz pepela na industrijskom groblju podići nove sisteme koji mogu da pariraju svetskim korporacijama?

Iako je među ekonomistima uvreženo mišljenje da je udeo industrije u našem bruto domaćem proizvodu mali, podaci Evrostata pokazuju da to baš i nije tako.