Nedostaje nam 15.000 IT stručnjaka

Marija Brakočević

25. 08. 2018. 21:11

(Фото Пиксабеј)

U Srbiji trenutno nijedan doktor nauka informacionih tehnologija ne čeka na zaposlenje. Za razliku od prošle godine, kada je posredstvom Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) jedan takav stručnjak dobio posao, od početka 2018. do pre mesec dana na birou se nije obreo nijedan doktor nauka informacionih tehnologija, kao i nijedan doktor nauka računarskih nauka.

Na evidenciji NSZ-a ovih dana, od ukupno 6.655 nezaposlenih iz oblasti računarske tehnike i informatike, najviše je elektrotehničara za računare – 2.656. U proseku, na posao čekaju oko 28 meseci. Još teže je, čini se, specijalistima informatičarima jer oni, kako su obradili statističari službe za zapošljavanje, u proseku na birou ostaju do 104,5 meseci. Interesantno je da baš ovog profila trenutno gotovo da nema na evidenciji, tačnije na posao zvanično čeka samo jedan kandidat specijalista informatičar. U toku minule godine preko NSZ-a radne knjižice se domoglo dvoje takvih specijalista. Do zaposlenja ipak najkraće moguće čekaju strukovni i diplomirani inženjeri informacionih sistema i tehnologija, a takvih je na evidenciji u julu bilo samo dvoje.