Pijanista Luganski u Beogradu

05. 10. 2018. 13:01

Николај Лугански на сцени са БФ (Фото БФ)

Nikolaj Luganski, pijanista svetskog renomea, nastupio je sinoć sa Beogradskom filharmonijom, pod upravom Aleksandra Vedernikova, u Kolarčevoj zadužbini, a večeras u 20 časova u istom prestoničkom prostoru opet je pred domaćom publikom. Na programu je Bramsov Drugi klavirski koncert, a potom Sibelijusova Simfonija br. 2.

Nikolaj Luganski nosi u svojoj umetnosti odlike zlatnog doba sovjetskog pijanizma, održava resitale širom sveta, redovan je gost svetskih festivala, a u kamernim sastavima nastupa sa najvećim umetnicima klasične muzike. Sa Beogradskom filharmonijom je poslednji put svirao pre četiri godine, a ovom prilikom publiku očekuje pedeset minuta muzičkog praznika u njegovom izvođenju Bramsovog dela. A Sibelijusova simfonija predstavlja veličanstven odgovor kompozitora na temu borbe za slobodu naroda. Beogradska filharmonija će ovu kompoziciju izvesti prvi put posle američke turneje 2014. kada se predstavila na „novom kontinentu”.