Susret studenata ETF-a posle šest decenija

10. 11. 2018. 17:09

Сусрет на Електротехничком факултету (Фото Лична архива)

Pripadamo prvoj generaciji Titovih pionira. Pošli smo u školu 1946. godine. U nedelju, 28. oktobra 2018. okupilo se nas pedesetak na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, da obeležimo 60 godina od upisa na fakultet. Tada je nas 300 upisanih pozdravio dekan prof. Dragiša Ivanović. Zapamtili smo kada je na kraju rekao: „Potrudite se da svakoga dana pročitate bar jedan list neke lepe knjige.” Ovogodišnjem skupu prisustvovao je naš asistent za predmet matematika, Dobrilo Tošić, stariji od nas sedam godina. Stalno nam je na vežbama ponavljao: „Ko radi polako, radi brzo.” Posebno nas je obradovao kada je obraćajući nam se pomenuo tetka Micu (Savić), koja je radila u dekanatu, svakog od nas znala po imenu i mnogo nam pomagala. Zatim nam se obratio naš ispisnik, profesor Milić Stojić, koji je naglasio koliki je ugled stekao naš fakultet, navodeći da smo „dali” najviše akademika i mnogo doprineli u osnivanju elektrotehničkih fakulteta u drugim mestima (Niš, Novi Sad).

Tih godina, preko puta fakulteta je bila čuvena kafana „Domovina”, u kojoj smo „overavali” položene ispite i odbranjene diplomske radove. Na ćošku odmah prema Ruzveltovoj ulici, bio je PKB-ov kiosk na kojem smo u pauzi kupovali viršle sa senfom. Domovine odavno nema, ni kafane, ni Jugoslavije, a ni mnogih od nas. Zato smo po završetku skupa na ETF-u otišli u obližnji „Orašac”, da „utvrdimo” gradivo.

Aleksandar M. Milovanović,
Ljig