Vujko: Sledeći cilj da budemo šampioni Evrope
Џудисти Црвене звезде на победничком постољу (Фото ЏК Црвена звезда)
U nastojanju da po svaku cenu prate savremene trendove u jednom od najrasprostanjenijih sportova na planeti, džudisti Crvene zvezde su, sa mladim i ambicioznim predsednikom Stojanom Vujkom iz godine u godinu podizali lestvicu želja i napora, da bi u 2018. uspeli da ispune san mnogih generacija. Malo ko je mogao da pretpostavi da će 2018. godina biti u potpunom znaku džudista Crvene zvezde. Ali, nakon sjajnog nastupa Milice Nikolić (bronza) i Nemanje Majdova (srebro) na šampionatu Evrope u Tel Avivu, apetiti kluba iz Ljutice Bogdana su znatno porasli, posebno pred novi pokušaj u Ligi šampiona. Ekipa Crvene zvezde otputovala je u Bukurešt sa ne malim ambicijama, željna da u trećem pokušaju, posle Beča i Ankare, konačno stigne do pobedničkog postolja.
Čitav projekat delo je Ivana Todorova, dugogodišnjeg predsednika kluba, koji je od pre nekoliko dana otišao u srpsku diplomatiju. Iza sebe ostavio je stabilan i po evropskim standardima organizovan klub, ambiciozne stručnjake i sjajne takmičare. Zato se danas s pravom može kazati da je Crvena zvezda dostigla najviše evropske standarde i da uspeh u Rumuniji nije slučajan.
– Ovaj uspeh, najveći do sada u ekipnom takmičenju, svakako je podstrek za nove sportske projekte koje planiramo za iduću godinu, kaže predsednik Stojan Vujko. Ponosan sam na timski duh koji godinama vlada u našoj ekipi, na sve takmičare i trenere.
O budućim planovima predsednik džudista Crvene zvezde kaže:
– Iz godine u godinu stalno podižemo lestvicu. U Beču smo pre četiri godine bili sedmi, u Ankari 2016. peti a ove godine u Bukureštu treći. Sad nam je cilj da budemo šampioni Evrope i da zajedno sa fudbalerima i vaterpolistima našeg Sportskog društva sa ponosom možemo da kažemo da smo se popeli na krov Evrope, ističe Vujko.
Šampionsku ekipu koja se popela na pobedničko postolje u Bukureštu činili su: Vali Kuržev, Ivajlo Ivanov, Filip Živojinović, Nemanja i Stefan Majdov, Strahinja Bunčić, Dmitri Gerasimenko i kapiten Bojan Doše. Ekipa, koju je sa klupde predvodio Aleksandar Trpković otputovala je u glavni grad Rumunije sa puno optimizma.
– Iza našeg kluba je jedna od najuspešnijih godina, kaže sa ponosom trener osvajača bronzane medalje u Ligi šampiona. Zvezda je među osam najboljih klubova u Evropi pokazala karakter, nismo se uplašili ni jednog rivala i na kraju prvi put doneli našoj zemlji vredan pehar. Ovo je uspeh cele ekipe, stručnog štaba a veliku zahvalnost dugujemo i predsedniku Upravnog odbora Stojanu Vujku kao i idejnom tvorcu čitavog ovog projekta počasnom predsedniku Ivanu Todorovu.
Sada se džudisti Crvene zvezde spremaju za novi izazov na domaćoj sceni.
– Sa nestrpljenjem čekamo takmičenje u superligi, koja je na programu 21. i 22. decembra u ,,Šumicama”. Imamo velike ambicije, želimo da osvojimo prvo mesto. Naš klub ima devet sekcija i oko 300 dečaka i devojčica, stručni tim ljudi koji ih trenira, tako da ne brinemo za budućnost, ne krije trener Trpković.
Niska uspeha započeta pre četiri godine u Holandiji kada su ,,crveno – beli” osvojili bronzanu medalju u Ligi Evrope, nastavljena je dve godine kasnije u Beogradu, a nedevno je u Bukureštu stigla potvrda da Srbija trenutno ima jedan od najjačih džudo timova u Evropi. Uspeh je utoliko veći ako se ima u vidu činjenica da je u odlučujućem meču savladana domaća ekipa CSM Bukurešt sa 3:2.
U Zvezdi takođe ne kriju da iza uspeha stoji timski rad, dugoročna politika kluba koja se pre svega zasniva na stalnom usavršavanju i praćenju modernih trendova u ovom olimpijskom sportu. I da je bez toga gotovo nemoguće uvrstiti se u evropski krem, gde danas dominiraju Portugalci, Rusi...
Ne tako davno, pre otprilike dve decenije džudisti Rekorda iz Rakovice su bili glavni reprezenti srpske džudo scene, posle njih vladali su takmičari Milicionara a sada je na sceni puna dominacija Zvezdinih majstora na tatamiju. Zato se s pravom pitamo, koje su granice ovog šampionskog tima...