Ekonomske migracije odsad prate stručnjaci
Први састанак координационог тима (Фото Танјуг)
Na koji način zadržati mlade da ne odu iz Srbije u inostranstvo, ali i kako privući one koji su otišli da se vrate u zemlju – neka su od najvažnijih pitanja kojima će se ubuduće baviti koordinacioni tim za praćenje ekonomskih migracija. Prvi sastanak održan je u Palati „Srbija”, a za predsednika je predložen ministar za rad Zoran Đorđević. Da bi tim počeo da radi najpre je potrebno da Vlada Srbije izda „zeleno svetlo”, a to bi, kako je najavio Đorđević, trebalo da se dogodi već na sledećoj sednici vlade.
Formiranje koordinacionog tima, koji će se baviti problemom migracija, odgovor je naše zemlje na novi zakon u Nemačkoj o useljavanju, koji će olakšati zapošljavanje građana drugih država u toj zemlji, pa i onih koji dolaze iz država koje nisu članice EU. Nemački zakon stupiće na snagu 2020. godine, a dotad će ovdašnji ekspertski tim, formiran kroz radne podgrupe, raditi na izradi Strategije o migracijama, a kasnije i na akcionom planu.
– Naš cilj je da analiziramo migracije, potencijalne probleme po Srbiju. Ideja je da do kraja meseca damo i predloge vladi šta bi ko od članova tima trebalo da uradi od mera da bi se zadržali ljude u Srbiji, privukli nazad oni koji su već otišli, ali i da strani državljani dođu, borave i rade u Srbiji – rekao je Đorđević i istakao da je na prvom sastanku dogovoreno da se koordinacioni tim sastaje najmanje jednom u dva meseca, a po potrebi i češće.
Osim predstavnika ministarstva za rad, u timu će biti i predstavnici pokrajinske vlade, ministarstava – privrede, prosvete, spoljnih poslova, omladine i sporta, državne uprave, SANU, Kancelarije za KiM, Univerziteta u Beogradu, stalne konferencije gradova i opština, Zavoda za statistiku, PKS, sindikata, Unije poslodavaca Srbije, NALED-a, brojnih privrednika…
Srbija zasad ne raspolaže konkretnim podacima o tome koliko ljudi godišnje napusti zemlju, jer mnogi ilegalno odlaze da rade u inostranstvo. Ne postoje ni precizna statistika koliko je mladih iz Srbije na školovanju u inostranstvu. – Studentsku vizu u SAD, bez zelene karte ili dvojnog državljanstva, ima oko 3.000 mladih iz Srbije – podsetio je ministar za rad, dodajući da država insistira da je najbolje za naše ljude da idu u inostranstvo da rade preko agencija, preko nacionalnih službi za zapošljavanje, kako bi tamo mogla da im zaštiti prava. Međutim, problem je što se ljudi prijavljuju da idu turistički, rade na crno i onda kada ih uhvate deportuju ih za Srbiju – podsetio je Đorđević.
Prekvalifikacija za IT daje rezultate
Prekvalifikacija u oblasti IT daje dobre rezultate, ali je potrebno i da se taj program proširi i na druga zanimanja. Ministar za rad je još krajem prošle godine održao sastanak sa direktorima NSZ-a kada im je dao zadatak da na terenu anketiraju poslodavce i vide koja su im zanimanja potrebna. Urađen je i akcioni plan za 2019. u kojem ima nešto manje IT stručnjaka, nego što je ranije bilo planirano, ali je sada dosta drugih zanimanja koja nedostaju i biće u našem fokusu – najavio je Zoran Đorđević, preneo je Tanjug. Prekvalifikacije će posebno biti usmerene na ljude koji su završili gimnazije i nisu nastavili fakultet.