Kina u Evropi

26. 01. 2019. 10:36

Сања Арежина (И. Милутиновић)

Knjiga „Kina u Evropi” čiji je autor Sanja Arežina predstavljena je u Domu Vojske Srbije. U delu se razmatra i opisuje odnos NR Kine sa evropskim državama od njenog osnivanja, 1949, do danas.

Kao druga ekonomska i prva trgovinska sila sveta, Kina investira i daje pomoć inostranstvu, čime ostvaruje osmišljenu politiku izlaska viška kapitala, kako bi produbila pristup stranim tržištima, prirodnim resursima i naprednim tehnologijama.

Ulasku kineskog kapitala na tržište Evrope pogodovale su posledice svetske ekonomske krize i krize evrozone, koje su dovele do slabljenja ekonomskih i finansijskih kapaciteta većine evropskih država i stvorile investicioni vakuum koji je Kina počela da popunjava svojim kapitalom.

Kako bi proširila uticaj i spojila se sa svojim najvećim tržištem – Evropom, Kina je osmislila projekat „Jedan pojas, jedan put”.