Mišarci traže izmeštanje „Kemisa"

Miroljub Mijušković

14. 02. 2019. 23:30

По­жар у фир­ми „Ке­мис” (Принт­скрин)

Požar u pogonu firme „Kemis” u Mišaru, koji služi kao transferna stanica za prikupljanje i mlevenje plastičnog otpada, neočekivano je doveo u pitanje njen opstanak u šabačkom kraju. Strahujući za bezbednost, meštani Mišara uporni su u zahtevu da se firma zatvori i iseli iz njihovog sela, u čemu ih je podržao i Šabački ekološki pokret.

Sa druge strane, u slovenačkom preduzeću, čije je sedište u Valjevu, a koje je u stopostotnom vlasništvu kompanije „Gorenje sirovina” iz Maribora, kažu da je požar bio izolovani akcident, i da ono posluje po najvišim evropskim standardima, sa svim neophodnim dozvolama.

Požar u „Kemisu” izbio je u noći između 4. i 5. februara, o čemu je naš list izvestio, a tom prilikom izgoreo je veći deo hale od 6.000 kvadrata u kojem je bila uskladištena plastična ambalaža. Brzom intervencijom vatrogasne jedinice iz Šapca, kojoj su u pomoć stigle i ekipe iz Bogatića, Vladimiraca i Loznice (ukupno deset vozila), požar je uspešno lokalizovan.

Međutim, zbog specifičnosti materijala, plastika je nastavila da sagoreva i narednih dana, a dim i neprijatan miris posebno su smetali stanovnicima susednih kuća, koje od preduzeća deli samo kolovoz.

U poslednjih sedam dana meštani Mišara tri puta su se okupljali ispred kruga „Kemisa”, noseći transparente sa natpisima „Selite se u Beč, ostavite čisto”, „Za zdraviji Mišar”, „Bez Kemisa”, „Dalje neće moći”...

Pro­test me­šta­na Mi­ša­ra

Član saveta mesne zajednice Darko Nikolić pročitao je zahteve sa hitne, vanredne sednice ovog tela, održane povodom požara, od kojih je prvi zatvaranje pogona u njihovom selu. Od ovog zahteva, kako je naglašeno, meštani neće odustati. Savet mesne zajednice, takođe, tražio je da se građanima Mišara dostavi na uvid izveštaj o stepenu zagađenosti do kojeg je došlo posle požara, ali i sva zakonom propisana dokumentacija i dozvole za rad slovenačkog preduzeća.

Saopštenjem se oglasio i Šabački ekološki pokret (ŠEP), čiji je predsednik Trifun Drobnjak i ličnim prisustvom podržao meštane na protestima ispred „Kemisa”.

U „Kemisu” ističu da je pre njih na istoj lokaciji u šabačkoj industrijskoj zoni poslovala kompanija CSS, kojoj su postojeće dozvole za skladištenje i tretman opasnog otpada od strane nadležnih institucija izdate još 2011. godine, i koja je upravljala otpadom uz sporazum sa mesnom zajednicom Mišar. Preduzeće „Kemis” je 2012. kupilo šabačku firmu „Jela” u stečaju (čija je bila lokacija) i firmu CSS sa svim postojećim dozvolama i nastavilo da se bavi istom delatnošću kao i CSS.

„U međuvremenu, dobili smo i dozvolu za skladištenje i tretman neopasnog otpada, koju je izdala gradska uprava grada Šapca. Od početka rada poštujemo najviše evropske standarde za odlaganje i tretman otpada i posedujemo sve neophodne dozvole za rad, koje podrazumevaju najstrože uslove za obavljanje ove delatnosti, uključujući i redovnu i vanrednu kontrolu nadležnih republičkih i lokalnih inspekcija”, kaže direktor „Kemisa” Zoran Milovanović.

U ovom preduzeću još čekaju da nadležne službe završe uviđaj i izdaju zvanični izveštaj zbog čega je došlo do požara.

Ukoliko bi došlo do zatvaranja pogona u Mišaru, trideset radnika sa teritorije grada Šapca ostalo bi bez posla, a i materijalna šteta koju bi pretrpelo preduzeće bi bila velika, navode u „Kemisu”.  Međutim, najozbiljnija posledica zatvaranja pogona bila bi ta što bi Srbija ostala bez jednog od retkih postrojenja koje se bavi  upravljanjem otpadom.