Obavezno češće provetravanje, pranje i dezinfikovanje

21. 02. 2019. 13:29

(Фото Д. Жарковић)

Dok raspust u školama i dalje traje, prestoničke vrtiće bez obzira na sezonu gripa mališani pohađaju uobičajeno jer tu ne važe ista pravila kao i u kućama znanja. Ali to ne znači da u obdaništima nisu obazrivi. Zbog gripa je Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu naložio pojačane preventivne mere u 17 državnih predškolskih ustanova.

– Budno motrimo razvoj događaja u vezi sa mogućim pojačanim širenjem virusa gripa u školama i vrtićima. Pratimo preporuke Vlade Srbije i nadležnih zdravstvenih institucija. To u praksi znači da se striktno moraju poštovati procedure – ističu u sekretarijatu.

Kako kažu nadležni, ako se kod nekog deteta uoči promena zdravstvenog stanja, ono treba da se izoluje iz grupe i da se o tome obaveste roditelji, da se ono što pre uputi lekaru, ali i da se proveri zdravstveno stanje ostale dece.

Grupe, u kojima su boravila deca i osoblje sa tegobama ne treba mešati sa ostalim vaspitnim grupama, kažu u sekretarijatu.

– I zaposlene kod kojih su se ispoljili simptomi bolesti trebalo bi odmah udaljiti sa radnog mesta. Osim toga, u prostorijama u kojima su boravila deca i osoblje sa tegobama trebalo bi da se operu i dezinfikuju pribor, oprema i nameštaj. Takve prostorije su dečje sobe, garderobe, sanitarni čvorovi ili trpezarije – još jedna je preporuka sekretarijata.

Nadležni sugerišu i da svakodnevno, u toku sezone gripa, treba da se peru i dezinfikuju igračke i boksovi za njihovo odlaganje, a da se mekane igračke ne koriste. Predškolskim ustanovama u 17 opština savetuje se i da redovno rade vlažno čišćenje podova i tepiha, ali i da detaljno operu i dezinfikuju sobu za izolaciju posle boravka deteta sa simptomima bolesti.

– Treba pojačati higijenske mere u celom objektu. Savetuje se i da osoblje i deca uz nadzor vaspitača češće peru ruke. Pranje ruku je obavezno prilikom prijema dece. Osim toga, redovno, na sat-dva, treba da se provetre sve prostorije, posebno one za boravak dece, ali i da se izbegavaju aktivnosti u kojima boravi više mališana na jednom mestu. Zato je preporuka da se ne spajaju vaspitne grupe – dodaju u sekretarijatu i ističu da je u toku sezone gripa važno i da se prati koliko dece je odsutno, a koliko njih je prisutno u obdaništima, kao i da se kontroliše zbog čega su mališani odsutni.

– Treba kontaktirati roditelje, a po potrebi i pedijatra nadležnog doma zdravlja. Posle odsustva, deca se nazad u kolektiv primaju samo uz potvrdu pedijatra – navode u sekretarijatu.

Roditelji mališana koji odsustvuju zbog gripa treba da znaju da se za opravdane izostanke u državnim vrtićima računi uvek umanjuju. To umanjenje, uz potvrdu lekara, iznosi 50 odsto po danu.

Trenutno u 17 državnih prestoničkih predškolskih ustanova boravi oko 60.000 dece, a 17.000 klinaca uz subvenciju grada koristi usluge u privatnim vrtićima.

Signal – malaksalost, curenje nosa i slab apetit

Ako u sezoni gripa roditelji nisu sigurni da li je njihov mališan zdrav i da li ga treba voditi u vrtić ili ga ostaviti kod kuće, prvi signal u rešavanju te nedoumice mogli bi da budu simptomi. Jer oni mogu da ukažu da se radi baš o gripu.

– Uobičajeni simptomi su malaksalost, povišena temperatura, slab apetit i curenje iz nosa – kaže dr Radmila Kosić iz Doma zdravlja „Zvezdara”.