Sadnja novih stabala i odbrana tvrđave
(Фото ЈКП „Зеленило Београд”)
Sadnja novih 300 stabala u parku Ušće počela je, a sav posao trebalo bi da bude završen u toku predstojećeg vikenda. Za sadnju novog drveća iznos od 25 miliona dinara obezbedila su „Skijališta Srbije” kao deo nadoknade za 155 posečenih stabala u okviru sprovođenja projekta „Beogradska gondola”.
– U realizaciju ovog projekta nije moguće krenuti bez uklanjanja određenog broja stabala i zato nam je potrebno razumevanje i strpljenje građana. Bitno je da Beograđani znaju da gondola ne narušava prirodu i broj stabala, naprotiv. Lepota gondole ogleda se u pogledu koji će nam pružiti, a to su pre svega naša bogatstva, zelenilo i reke – ocenio je gradonačelnik Zoran Radojičić, koji je obišao akciju početka sadnje novih stabala.
On je kazao da će „Zelenilo” nastaviti da štiti i obnavlja gradske zelene površine dodavši da će glavni grad do kraja godine biti bogatiji za nekoliko hiljada stabala. Direktor „Zelenila Beograd” Slobodan Stanojević istakao je da je ovom poslu pristupljeno vrlo ozbiljno, kao i da su sve pravne procedure ispoštovane.
– Pre dve godine naručili smo i dobili studiju uticaja izgradnje gondole na zelenilo u parku Ušće. U razgovoru sa arhitektama vodilo se računa da seča bude svedena na minimum. Stabla koja su posečena nisu bila u izuzetno dobrom stanju, a „Zelenilo” će nastaviti odgovorno da se odnosi prema svom delu komunalnih poslova u gradu. Sada su posađena stabla crvenolisnog hrasta, jasena, lipe i platana. Reč je o najkvalitetnijim sadnicama – rekao je Stanojević.
(Foto GO Stari grad)
Zbog pripreme terena za početak gradnje gondole je, kako je i najavljeno, u opštini Stari grad održan sastanak. Njemu su, osim predstavnika opštine, kako je istaknuto, prisustvovali i žitelji različitih delova grada. Na sastanku „Odbranimo Kalemegdan” odlučeno je da se uvedu celodnevna dežurstva kako bi se odbranilo drveće i obustavili radovi na projektu žičare.
– Odlučeno je i da se bez obzira na posledice, svi dosadašnji radovi, kao i eventualni budući u vezi sa instaliranjem žičare ruše i tako spreči trajno uništavanje kulturno-istorijskog dobra. Odluka je i da svako u skladu sa svojim kapacitetima animira što veći broj građana da učestvuju u akciji i dežurstvima – ukazuje se u saopštenju Starog grada.
Posle sastanka, njegovi učesnici i drugi protivnici gradnje na Kalemegdanu otišli su na tvrđavu, demontirali vrata i zaštitnu ogradu oko nelegalnog objekta na kalemegdanskom platou i zaustavili dalju seču drveća pored okretnice tramvaja. Kako je dodato, deo građana koji se protive gradnji gondole juče je pokušao da se sastane sa gradonačelnikom, ali u tome nisu uspeli.