Muzika me odmara

17. 05. 2008. 22:00

Жељко Јоксимовић (Промотивна фотографија)

Iako je jedan od najpopularnijih pevača u Srbiji, koji je postigao mnogo na čemu većina njegovih kolega može samo da mu pozavidi, Željko Joksimović ne odustaje. Žudi za novim izazovima, a jedan od njih je i Pesma Evrovizije. Ali, ovoga puta ima drugačiji zadatak– prvi put će se višemilionskom evrovizijskom gledalištu predstaviti kao voditelj čuvenog muzičkog takmičenja. Upravo će naš pevač, kompozitor i aranžer, uz Jovanu Janković, biti domaćin dve polufinalne večeri, kao i finala Pesme Evrovizije kojiće biti održani sledeće nedelje u Beogradskoj areni.

No, za Željka Joksimovića ovo nije prvi Evrosong. Baš je njemu pripala čast da 2004, posle 12 godina pauze, predstavlja Srbiju i Crnu Goru na ovom takmičenju. Ostvario je tada fantastičan uspeh osvojivši drugo mesto u Istanbulu. Iako je ukrajinska pevačica Ruslana trijumfovala, Joksimović, danas, sa ponosom ističe da je pesma „Lane moje” postala kultna pesma Evrovizije. Prisećajući se Istanbula, popularni pevač nam priznaje da su to bili neponovljivi dani ijedan od najlepših perioda u njegovom životu.

Na ovom muzičkom takmičenju oprobao se ponovo dve godine kasnije, i to kao kompozitor numere „Lejla” koju je, predstavljajući BiH, izvodio Hari Varešanoviću Atini.

Na pitanje koliko je za njegovu karijeru bilo bitno učešće na Evroviziji i da limu je dobar plasman otvorio neka vrata, Željko Joksimović za „Politiku” priča:

– Život mi se posleučešća na tom takmičenju, svakako, promenio. Naravno, u pozitivnom smislu. Presrećan sam što mi se tako nešto u životu desilo, kao i zbog toga što mi se ukazala prilika da se tamo pojavim, pa i budem nagrađen specijalnim priznanjem za najboljeg kompozitora festivala.

Da li ste očekivali trijumf Jelene Tomašević sa Vašom pesmom „Oro” na ovogodišnjoj Beoviziji, pogotovo što je slovila za jednog od glavnih favorita?

Očekivao sam njenu pobedu. Presrećan sam i zbog toga što se Jeleni ukazala prilika da svojim divnim glasom predstavlja našu zemlju. Nije joj se ukazala ta prilika da sa, takođe, divnom interpretacijom moje pesme „Jutro” 2005. godine ode na Evroviziju. Ali, sada, posle tri godine, jeste.

Koliko ste Vi bili uključeni u pripreme za nastup Jelene Tomašević na Pesmi Evrovizije?

Pa, kao već iskusan učesnik u događajima Eurovision Song Contesta mogu mnogo da pomognem, pa sam to i činio i još uvek činim. Jeste naporno, zato što se ujedno spremam da budem i domaćin Evrosonga, ali svakako mi je zadovoljstvo da se nađem pri ruci celokupnoj ekipi koja, zaista, fantastično radi svoj posao.

Kako ste reagovali kada ste izabrani za jednog od voditelja Pesme Evrovizije? Koliko Vam to znači?

Mnogo. I ranije su me ljudi pitali da li bih to prihvatio, ali ja nekako nisam ozbiljno razmišljao o tome, zato što sam, pre svega, muzičar i izvođač. Ali, kada su me ljudi iz Javnog servisa pozvali, razmišljao sam samo jedan dan i prihvatio ponudu.

Da li, možda, imate tremu pred Evrosong, budući da taj događaj prati nekoliko stotina miliona gledalaca širom sveta?

Nemam tremu. Već sam iskusan u tome, a i nastupao sam u dosadašnjoj karijeri pred tolikim brojem ljudi. Imao bih, recimo, blam ako bih nešto lupio, a to se ne tiče mog matičnog posla. No, mislim da bih se i tada snašao.

U medijima se dosta pričalo o sukobu interesa u Vašem slučaju komponovali ste pesmu sa kojom će se Srbija predstaviti na Pesmi Evrovizije, a istovremeno ste i voditelj ovog takmičenja. Kako ste reagovali na takve navode?

Referentna grupa EBU-a se o tome već izjasnila. Mislim da je to samo nesvakidašnje, pošto se nikada pre nije desilo. A da ja mogu svojim vođenjem da utičem na glasače, to svakako ne mogu.

Kako izgledaju Vaše pripreme za voditeljski posao? Šta sve ta „dužnost” podrazumeva, da li već sad znate kako će sve to izgledati?

Pa, negde i mogu da pretpostavim kako će sve to da izgleda. Radimo na tome moja partnerka Jovana Janković i ja. Mogu samo da konstatujem da ćemo biti jako dobri domaćini.

Kako ćete najaviti Jelenu Tomašević ukoliko Vas odrede da predstavite nju i pesmu „Oro”?

Pesme se grupno najavljuju. Svi me to pitaju, a kad malo bolje razmislim, nikada pre to nisam radio. Neka bude kako biti mora.

Koliko, pored svih obaveza oko Evrosonga, stižete da pišete nove pesme?

Ja sam pripremao jednu novu formu, koja se radno zove „Balkan Project” i, naravno, još pre nekoliko meseci prihvatio ponudu da se pojavim u revijalnom delu Evrosonga. Ali, kada sam prihvatio ulogu voditelja, a uz sve to još i pobedio kao kompozitor na nacionalnom izboru, od te ideje sam odustao, baš zatošto bi me bilo previše. Nisam hteo da, ni na sekund, izvođenje i učestvovanje Jelene Tomašević bude dovedeno u pitanje. Ali, biće uskoro novih pesama.

Prošle godine održali ste koncert pred punom Arenom. Kako ste, sa ove vremenske distance, zadovoljni koncertom? Pošto ste napunili najveću halu u našoj zemlji, šta je Vaš sledeći koncertni „zalogaj”?

Otompotom. Jako sam zadovoljan tim koncertom, kojim sam proslavio i svoj rođendan, a pre dva meseca objavio sam i DVD i live CD sa tog nastupa u Areni u izdanju moje produkcijske kuće „Minacord”.

Kada se sve oko Evrovizije završi, kakvi su Vam planovi?

 Mislim da ću da odem na odmor, a možda i neću. U stvari, muzika me odmara, i verovatno ću zato komponovati i snimati.