Botas prvi u Australiji
Валери Ботас (мерцедес) први је испио шампањац у новој сезони (Фото Бета-АП)
Vozač Mercedesa Valteri Botas pobedio je u prvoj trci ovogodišnjeg šampionata Formule 1 za Veliku nagradu Australije u Melburnu. Finac je odmah na startu obišao timskog kolegu Luisa Hamiltona, vodio je od početka do kraja i ostvario četvrtu pobedu u karijeri.
Trku je završio rezultatom sat, 25 minuta, 27,325 sekundi, a osvojio je i dodatni bod, pošto je odvezao najbrži krug trke. Hamilton je imao zaostatak od 20,886 sekundi, a treći kroz cilj prošao je vozač Red Bula Maks Verstapen sa 22,520 sekundi zaostatka. Vozači Ferarija Sebastijan Fetel i Šarl Lekler zauzeli su četvrto i peto mesto.
Botas je do šestog kruga stekao 1,7 sekundi prednosti nad timskim kolegom, a u 11. krugu odustao je vozač Meklarena Karlos Sainc, nakon što je izbio dim iz njegovog bolida. Botas je na čelu beležio najbrže krugove, ispred Hamiltona, a Fetel je sedam sekundi zaostajao za prvoplasiranim.
Nemac je u 15. krugu otišao u boks i vratio se na stazu kao šesti, a krug kasnije na zamenu guma otišao je Hamilton koji se vratio kao četvrti, ali ispred Fetela.
Botas je kontrolisao trku i vodio je ispred Verstapena, Leklera Hamiltona i Fetela. On je u 23. krugu otišao na zamenu guma i vratio se na drugo mesto iza Verstapena, a ispred Leklera i Hamiltona, nad kojim je imao 10 sekundi prednosti.
Hamilton je u jednom trenutku pitao ekipu zbog čega je rano otišao u boks, a odgovorili su mu da je to učinjeno kako bi se odbranio od Fetela. Takođe, aktuelni šampion rekao je da misli da neće izdržati do kraja na tom setu guma. Verstapen je u 27. krugu otišao u boks i vratio se na četvrto mesto iza Fetela.
Lekler je u 29. krugu otišao na zamenu guma i vratio se na na stazu kao peti iza Verstapena, pa su se prva trojica vratili na pozicije s početka, Botas, Hamilton i Fetel. Verstapen je u 31. krugu napao Fetela i obišao ga na trećem mestu. U istom krugu povukao se domaći vozač Rikardo, a posle njega isto je učinio i Roman Grožan iz Hasa.
Verstapen se ubrzo našao iza Hamiltona, koji se žalio na gume, pošto je izgubio par desetinki. U 38. krugu Botas je imao 20 sekundi prednosti u odnosu na Hamiltona. Finac je ponovo beležio najbolje krugove, otišao na 23 sekunde a Fetel je putem radija pitao svoju ekipu zbog čega je toliko spor. Iz boksa su mu odgovorili da još ne znaju.
Botas je pitao ekipu da li će ga zvati u boks na zamenu guma, kako bi pokušao da zadrži bod za najbrži krug u trci, a odgovorili su mu da ekipa ne želi ništa da rizikuje i da ostane na stazi. Od ove sezone vozač koji odveze najbrži krug u trci dobija dodatni bod, ali samo ako je plasiran među prvih 10 na kraju.
Verstapen je zatim odvezao najbrži krug i prišao Hamiltonu na 1,3 sekunde zaostatka, ubrzo je dodatno smanjio zaostatak, ali više od toga nije uspeo. Botas je zatim pojačao i odvezao najbrži krug i osvojio maksimalnih 26 bodova u Melburnu. Naredna trka u šampionatu na programu je 31. marta za Veliku nagradu Bahreina.
Poredak vozača u trci za Veliku nagradu Australije : 1. Botas (Mercedes) sat, 25 minuta, 27,325, 2. Hamilton (Mercedes) + 20,886, 3. Verstapen (Red Bul) + 22,520, 4. Fetel (Ferari) + 57,109, 5. Lekler (Ferari) + 58,230, 6. Magnusen (Has) + 1:27,156, 7. Hulkenberg (Reno)…Trku nisu završili: Sainc (Meklaren), Rikardo (Reno) i Grožan (Has).