Novo ime, stari problemi
(Фото Р. Крстинић)
Ovih dana u medijima se moglo pročitati da će Ministarstvo za javnu upravu i lokalnu samoupravu ponovo pokušati da progura zakon o komunalnoj miliciji, sličan onome koji je odbijen 2016. godine. Jedna od predloženih novina je da će se komunalna milicija oformiti u svim opštinama, a ne samo u osam, kako je prvobitnim planom bilo rešeno. Takođe se naziv policija menja u milicija, jer je naziv policija rezervisan samo za pripadnike Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva odbrane.
A kakva bi promena u imenu i bila, ako ne bi povlačila za sobom i veće nadležnosti? Što, naravno, nije propušteno da se uradi.
Od prvobitno zacrtanog programa rada, koji je usvojen pri utemeljenju komunalne policije, 2010. godine, malo šta je urađeno. Delatnost je svedena uglavnom na otkrivanje i kažnjavanje građana zatečenih u gradskom prevozu bez karte i na parkingu. Komunalna policija je u više navrata u svoju službu primila znatan broj radnika, od kojih mnogi nisu bili dovoljno obučeni za delikatan posao koji ih čeka, zbog čega je dolazilo do incidentnih situacija u komunikaciji sa građanima.
Preobučena u novo ruho komunalne milicije mogla bi da nas hapsi, saslušava, pretresa nam kola, uzima izjave, stavlja lisice...
S druge strane, građani će i dalje gaziti po psećem izmetu, biće izujedani od pasa koji bez korpe šetaju gradom, lomiće noge po polomljenim pločnicima, udisaće smrad deponija đubreta i kvasiti noge u otpadnoj vodi izlivenoj iz kanalizacije. Gledaće i kako se uništava zelenilo u gradu, smrzavaće se čekajući zimi gradske autobuse i noću će ih uznemiravati nesnosna buka iz kafana u susedstvu.
Dr Miroslav Todorović,
Beograd