Uranijum i žaljenje

01. 04. 2019. 18:00

(Фото ЕПА/MZWELE)

Pentagon i britansko ministarstvo odbrane nikako da odbrane svoje stavove da nije bilo opasnosti po njihove trupe, pre svega na Kosovu i Metohiji, s obzirom na to da su ti tereni bombardovani projektilima sa osiromašenim uranijumom.

Natovci objašnjavaju da se simptomi bolesti pojavljuju posle godinu ili dve, u zavisnosti od stepena ozračenosti. Sve češće obolevaju i umiru vojnici koji su bili na Kosovu i Metohiji u sastavu trupa iz zemalja NATO-a: Velike Britanije, SAD, Belgije, Španije i Italije, ukupno 19 članica iz te alijanse.

Iz izveštaja koji je procureo iz strogo čuvanog naučnog odeljenja NATO-a – da je na Kosovu i Metohiji do sada umrlo više od 5.000 ljudi, a u ostalom delu Srbije više od 21.000, sa alarmantnim daljim porastom broj obolelih od raka, primorali su natovce da se zamisle. Informacija koja je procurela iz tog strogo čuvanog odeljenja govori da radioaktivne čestice, odnosno prah, pre nego što padne na zemlju vetar raznosi na daljinu od nekoliko stotina kilometara. A kad padne na zemlju, kako kaže nauka, teren je kontaminiran vekovima, pa je i hrana sa tog zemljišta takođe opasna po život.

Izgleda da je došlo vreme da međunarodna zajednica postavi pitanje da li je na Kosovu i Metohiji, odnosno na Balkanu, vođen radiološki rat i da li je prikrivena istina da je Jugoslavija kao evropska država bila poligon za ispitivanje koliko ljudi oboli od osiromašenog uranijuma u određenom periodu, koliko ljudi umre, koliko kod već obolelih ljudi osiromašeni uranijum povećava smrtnost i kakva će se deca rađati kod onih osoba koje su kontaminirane.

Sada se postavlja logično pitanje, da li je to naučno odeljenje NATO-a na određenom području ispitivalo, odnosno kontrolisalo populaciju i da li će ovo zlo atomskog zračenja probuditi savest čovečanstva, pre svega Evrope, čije su čestice osiromašenog uranijuma kontaminirale područje bivše Jugoslavije.

Da podsetimo na ono što se do sada zna o ratu u Zalivu. Tamo je bačeno je više od 300 tona osiromašenog uranijuma. Statistika je zabeležila da je 250.000 američkih vojnika, od ukupno 700.000 koliko je boravilo u tom kriznom regionu, obolelo sa neuobičajenim simptomima, a u Pentagonu je potvrđeno da su hiljade bivših vojnika obolele od raka i leukemije, dok su stotine umrle. To je Pentagon priznao za svoje snage, a za Iračane nema statistike. Za Amerikance, oni su građani drugog reda. Hoće li ikada neko odgovarati za te zločine, da li je iko odgovarao za tragedije iz Hirošime i Nagasakija, koji se do sada intelektualac sveta izvinio i osudio te zločine?

Srbima je pre nekoliko dana stiglo žaljenje diplomatskih predstavnika osam zemalja članica NATO-a zbog civilnih žrtava tokom događaja iz 1999. godine, uz isticanje da 24. mart pamte kao dan kad je diplomatija podbacila.

Novinar u penziji

 

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista