Kršenje prava pacijenta sa HIV-om

04. 04. 2019. 16:38

(Фото Пиксабеј)

Kod jedne osobe na krevetu na Endokrinologiji Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu napisano je velikim crvenim slovima HIV na očigled svih drugih koji se nalaze u toj bolničkoj sobi ili u nju ulaze, saopštila je danas Unija organizacija Srbije koje se bave zaštitom osoba koje žive sa HIV/AIDS-om (USOP), napominjući da se radi o kršenju ljudskih i prava pacijenata.

U saopšenju je navedeno da ta osoba živi sa HIV-om i da je ta oznaka napisana juče i danas na temperaturno-terapijsko-dijeteteskoj listi, javlja Beta.

USOP smatra da sve nadležne institucije u Srbiji, uključujući i one najviše državne, treba da odreaguju i da se odgovorne osobe sankcionišu.

„Ministarstvo zdravlja pozivamo da pismenim putem upozori sve zdravstvene institucije da je ovako nešto zabranjeno, a ako je potrebno i da kontinuirano edukuje zaposlene na svim nivoima zdravstvenog sistema republike dok god ne stvorimo uslove za lečenje pacijenata, bez obzira na HIV status, bez stigme i diskriminacije”, saopštio je USOP.