Kozmetičke promene u fudbalu

15. 04. 2019. 13:32

(Фото Пиксабеј)

Međunarodni odbor za fudbal, organ Fife zadužen za korekciju postojećih i uvođenje novih pravila, promenio je deset pravila. Ona će se primenjivati u sezoni 2019/2020.

U nekim medijima je to najavljeno sa naslovom „Fudbal više neće biti isti”. A da li je baš tako?

Ako se nova pravila detaljnije pogledaju, videće se odmah da je reč o sitnim, kozmetičkim promenama, koje se više tiču sudija no što bitnije doprinose da fudbal bude atraktivniji, dinamičniji i sa više golova.

A da je, recimo, teren podeljen na četiri jednaka dela; uvedeno pravilo da lopta ne sme da se vraća preko linije (u košarci preko centra); da golman ili odbrambeni igrači, po završetku akcije (korner, gol, aut i sl), loptu vraćaju u igru tako što ona mora da pređe preko prve linije, smanjila bi se mogućnost da se dugim pimplovanjem pred sopstvenim golom ubija vreme i čuva rezultat. Gotovo na svim utakmicama tako se od efektivne igre „ukrade” najmanje petnaest minuta.

Sve ovo, verujem, doprinelo bi da se igra ofanzivniji fudbal i da, samim tim, bude i više golova.

Bilo bi zanimljivo kada bi se o ovome izjasnili i fudbalski stručnjaci.

Milenko Stojanović,
novinar, Zemun