Sudar moralnih načela i stvarnosti

Aleksandra Kurteš

29. 05. 2019. 09:47

„Лоренцачо” премијерно у ЈДП-у (Фото И. Милутиновић)

Nemoral ukorenjen u najviše lestvice društva, pojedinac koji pokušava da živi u tom naopakom sistemu punom korupcije i tiranije, oni koji pokušavaju da promene teško stanje… svi su se našli zajedno u središtu predstave „Lorencačo”. Ovaj komad nastao prema tekstu Alfreda de Misea, u režiji Borisa Liješevića, premijerno je izvedena na sceni „Ljuba Tadić” u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Priča o Firenci iz doba Medičija, napisana u uzbudljivim vremenima posle Francuske revolucije, poslužila je piscu kao povod za razmatranje krupnih tema njegovog doba, poput smisla pobune, svrhe prevrata, odnosa pojedinca prema društvu, kao i ključnih etičkih pitanja svih epoha - gde je granica ljudskosti i šta se dešava kad se sudare moralna načela i stvarnost.

U glumačkom ansamblu su Marko Janketić, Branislav Lečić, Sloboda Mićalović, Milena Vasić, Milan Marić, Miodrag Dragičević, Petar Benčina i Andrija Kuzmanović.

Scenografiju je uradio Gorčin Stojanović, a kostimografiju Maria Marković Milojev. Muziku je komponovala Anja Đorđević.

Reditelj Liješević, istakao je da je već u prvom čitanju teksta shvatio da će pred publiku izneti živ, aktuelan, istinski svevremen pozorišni komad. Predstava „Lorencačo” igrana je u JDP-u krajem sedamdesetih godina prošlog veka, u režiji Branka Pleše.