Opasna zavisnost od interneta

Aleksandra Kurteš

30. 05. 2019. 09:59

„На кафи са психологом” под кровом „Дорћол плаца” (Фото И. Милутиновић)

Virtuelni svet devojčicama i dečacima važniji je od igračaka i zabave u parku s vršnjacima. „Kako ograničiti deci upotrebu elektronskih uređaja” tema je o kojoj se govorilo na tribini „Hemofarm” fondacije. Razgovor je upriličen na „Dorćol placu” u okviru projekta „Na kafi sa psihologom”.

O problemu koji tišti i decu i roditelje govorili su  Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku i  Dobrinka Kuzmanović, psiholog, docent na Fakultetu za medije i komunikacije, Milan Inić, jedan od najpoznatijih jutjubera sa ovih prostora. Moderator je bio Dragan Ilić, psiholog i novinar.

Oni su zaključili da je 45 odsto mladih između devet i 17 godina zanemarilo prijatelje, porodicu ili domaće zadatke zbog zavisnosti od interneta, dok je 15 odsto onih kojima se dešava da ne jedu ili ne spavaju iz istog razloga. Polovina njih osećala se loše jer nije mogla da provodi vreme na internetu.

Dobrinka Kuzmanović, navela je i i da je visok procenat starijih osnovaca i srednjoškolaca koji su bili izloženi štetnom sadržaju na internetu.  Slavica Đukić Dejanović osvrnula se na to

je internet najmoćniji izvor informacija u istoriji ljudske civilizacije.

On je navela da preterana vezanost od modernih  tehnologija ima i kliničke manifestacije – deca se osamljuju, zanemaruju higijenu i ljute se ako im se da do znanja da imaju neke važnije obaveze.