O ambasadoru SAD i Bajdenu
Nedavno je Miroslav Lazanski napisao kako je ambasador SAD u Srbiji održao predavanje u osnovnoj školi u Apatinu i ilustrovao ga slajdom na kojem je „Srbija bez Kosova”. Lazanski se nije zapitao šta će ambasador u osnovnoj školi i ko ga je tamo pozvao, već se brinuo za njegovu bezbednost. Šta da je neki učenik, opravdano iznerviran, opalio šamar američkom ambasadoru? Tako je odbranu državnih i nacionalnih interesa Srbije prepustio nekom osnovcu.
Pomenuti ambasador, stručnjak za osiromašeni uranijum, poduže daje antisrpske izjave. Jedna od njih je i da bi „Priština i Beograd trebalo da potpišu sporazum o međusobnom priznanju”. Da jednostrano samoproglašena država, 2008. godine, sa američkim tenkovima, bazom „Bondstil”, na teritoriji Republike Srbije, prizna (odakle mu ta glupost) Srbiju, koja je kraljevina od 1217. godine. I koja je ne samo manastirima na Kosmetu obogatila svetsku kulturnu baštinu, koju su varvari, uz NATO pomoć, uništavali 2004. godine, i koja je i danas ograđena bodljikavom žicom, s njom i narod koji ju je stvarao i koji danas ne može da čita novine na svom jeziku. Ko o čemu – on o „međusobnom priznanju” i braći Bitići. Za njega ne postoji voz u Grdeličkoj klisuri, kasetne bombe u Nišu, most u Varvarinu, zgrada RTS-a (ni u Vijetnamu nisu gađali radio-stanice)...
Nije ovaj ambasador SAD jedini u svetu koji priča koješta, kao neobrazovan, pozivajući se i na svog predsednika. Svojevremeno je Bil Klinton, naredbodavac razaranja Srbije, rekao kako ne vidi problem da se preseli Gračanica, ako je do nje Srbima toliko stalo.
Pre nekoliko dana Branko Radun je napisao da bi „pobeda Bajdena bila porazna za Srbe”. Bajden je bio glasniji i od Klintona da se razori Srbija. Radun je napisao da je on bio „poznat i po agresivnim i rasističkim antisrpskim izjavama”. Što nije naveo makar jednu, na primer onu: „Sve Srbe treba staviti u nacističke koncentracione logore. Srbi su nepismeni degenerici, ubice beba, mesari i silovatelji.”
Srbija bi mogla ambasadora da pošalje natrag (opozove), dok ne nauči istoriju i da bude pristojan. Šta će ako, nedajbože, Bajden pobedi na izborima? Da mu priredi još jedan „topao doček”?
Simon Simonović, Beograd