Beograd iskoristio šansu
Енди Ејбрахам (Фото Д. Ћирков)
„Hoteli su puni, grad je doteran, a stranci su na svakom koraku.” Ovako je agencija AP počela jedan od svojih izveštaja sa 53. Pesme Evrovizije, održane u Beogradu. I mnogi drugi svetski mediji pažljivo su pratili Evrosong, prenoseći atmosferu iz Beogradske arene, sa ulica i iz hotela, slažući se da je Evrovizija možda izgubila nekadašnji značaj na Zapadu, ali da je za Srbiju ovo bila neobično važna prilika za dokazivanje.
Prema AP-u, Beograd je bio domaćin „popularnom kič takmičenju” što je „za Srbe bila retka prilika da pokažu da su deo Evrope”. Američka agencija je istakla da je Srbija bila „gladna međunarodne pohvale” i da se zato jako potrudila, pa je manifestacija bila savršeno organizovana, a 15.000 gostiju se osećalo kao kod kuće.
Agencija se osvrnula i na to je Srbija „homofobična sredina”, zbog čega se brojni gej fanovi Evrosonga nisu osećali sasvim bezbedno. Spomenuli su i pretnje organizacije „Obraz” da će napasti svakog ko bude nosio homoseksualna obeležja. Dvojica Nemaca su za AP kazali da je jedina neprijatnost koju su doživeli u Beogradu ta da ih je izvređala jedna grupa mladića.
– Sve u svemu, nije tako loše – rekli su gosti iz Nemačke.
(/slika2)Evropljani su potrošili hiljade evra da dođu na manifestaciju „koja pomera granice dobrog ukusa, onoga što je muzika i onoga što čini Evropljane”, pisao je Rojters. Agencija je primetila da je na festivalu bilo „čudnih koreografija”, kao i pesama sa „besmislenim tekstovima”.
Rojters je zabeležio da su navijači jedne zemlje prenosili uzbuđenje na publiku drugih zemalja i da su šou u Beogradu ozbiljno shvatili i novinari i muzičari. Filip Bolman, koji na Čikaškom univerzitetu predaje muziku, objasnio je za Rojters da je Evrosong bila prilika da Evropljani uvide koliko je složen i različit njihov zajednički identitet.
„Fajnenšel tajms” je beogradsku organizaciju Evrovizije opisao kao šansu da Srbija popravi imidž u Evropi i pokaže tradicionalnu gostoljubivost uz procenu da je takmičenje koštalo 12 miliona evra.
Španski list „Pais” prenosi da je Beograd ovih dana bio preskup, a kao primer su naveli da je za noć u hotelu „Holidej in” trebalo izdvojiti 300 evra. „U postevrovizijskoj eri cena će se vratiti u normalu – na 90 evra”, konstatuje madridski dnevnik. „Pais” je za Evroviziju napisao da je verovatno izašla iz mode na Zapadu, ali da se „u ovom delu sveta smatra za nešto veoma ozbiljno”. Izveštač „Paisa” nije bio oduševljen Beogradskom arenom, za koju je rekao da je obična betonska zgrada. Razočaran je i Novim Beogradom, „sivim i nimalo očaravajućim delom grada”. David Fernandes, glumac koji je ove godine predstavljao Španiju na Evrosongu, izjavio je za „Pais” da je u Beogradu jedva disao zbog sparine. Njegov doživljaj beogradske vreline verovatno je bio pojačan time što je neprestano morao da nosi tešku periku i jaku scensku šminku.
Francuski elektronski mediji uglavnom su se bavili predstavnikom Francuske Sebastijanom Telijeom. Da li je izvođenje pesme na engleskom ugrozilo francuski jezik, pitali su se mediji, a mnogi su primetili da je ovogodišnja Evrovizija odskočila od ostalih, zbog „iznenađujućeg izbora interpretatora i voditelja”.
(/slika3)„Tokom evrovizijskih dešavanja, Beograd gotovo ne spava. Smenjuju se prijemi, partiji i fešte, na kojima se učesnici Evrosonga i gosti pristigli iz cele Evrope ludo zabavljaju do zore”, opisao je „beogradski vazduh” tokom Evrovizije sarajevski „Dnevni avaz”. List je pisao o privatnoj zabavi Gorana Bregovića u vili na Senjaku gde je legendarni muzičar ugostio odabrane zvanice i predstavnike evrovizijskih delegacija, među kojima je bio i Laka, predstavnik BiH.
„Večernji list” je preneo da su Beograđani bili oduševljeni grupom „Kraljevi ulice”, koja se na Evroviziji pojavila u ime Hrvatske. Dnevnik je međutim primetio da nisu svi bili oduševljeni prolaskom Hrvatske u finale: „Nekima ipak nije bilo drago što se naša zemlja plasirala među finaliste pa su na jednoj od ’ploča za dojmove’ u ’Sava centru’ ostavili ovakvu poruku: Kako je Hrvatska ušla?”.
-----------------------------------------------------------
Magija na sceni Beogradske arene
Dopisnica Bi-Bi-Sija je gledaocima prenela atmosferu rečima da je na sceni Beogradske arene vladala magija, ali da su kostimi mogli biti malo maštovitiji i originalniji. Uticajna televizija je prenela da je veliku pažnju na takmičenju izazvala predstavnica Švedske Šarlot Pireli, koju je u Beogradu pratila „armija navijača”. Novinarka Bi-Bi-Sija je o 53. Pesmi Evrovizije izveštavala kao o velikom šou-biznisu, a tvrdnju je potkrepila i informacijom da su je zvale kolege iz Njujorka kako bi im prenela najnovije vesti iz Beograda. O predstavniku Velike Britanije Endiju Ejbrahamu Bi-Bi-Si je izveštavao kao o odličnom pevaču koji je kroz evrovizijski spektakl prošao opušteno. Ali Dima Bilan se ponašao prilično drugačije, objavio je Bi-Bi-Si, objašnjavajući da je ruski pevač u Srbiji velika zvezda i da se zato šetao Beogradom „kao da je Džastin Timberlejk”.
-----------------------------------------------------------
Srpski kladioničari računali na Dimu
Moskovski „Komersant” je Evrosong pratio uglavnom komentarišući ruskog predstavnika. Kako su želeli da saznaju koje su šanse Dime Bilana, ruski novinari su obilazili beogradske kladionice i zaključili da srpski kladioničari računaju na pobedu Dime Bilana. Ukrajinka Ana Lorak označena je kao njegova najžešća konkurencija, mada su ruski čitaoci obaveštavani kako su i Jelena Tomašević i Grkinja Kalomira kotirane veoma visoko.
J. S.