Milica protiv Matice

26. 05. 2008. 22:00

Клуб „Наша башта” у дворишту министарства за дијаспору (Фото Танјуг)

Iako u tehničkom statusu, unapređenju sveukupnih odnosa sa našim iseljenicima neviđeno je ovih dana doprinelo Ministarstvo za dijasporu (MZD) kroz projekat slobodnog naziva „Uticaj paraglajdinga na srpsko rasejanje”. Odobravajući stotinak projekata na redovnom godišnjem konkursu za finansiranje programa namenjenih našima u svetu, na koji je pristiglo više od 500 prijava, MZD je preko paraglajdinga poslao poruku i nama ovde i našima tamo daleko od koje samo može da se izleti – iz sopstvene kože.

Učešće MZD u finansiranju manifestacije „Dani srpskog paraglajdinga” u organizacija PK „Albatros” predstavlja svojevrsnu paradigmu privatnog i monopolskog odnosa resora države Srbije zaduženog za iseljeništvo prema sredstvima srpskih poreskih obveznika namenjenih iz budžeta razvoju i unapređenju odnosa sa našima u rasejanju. Podsetimo, od oko 180 miliona dinara, koliko iznosi godišnja kvota za resor gospođice Milice Čubrilo, za projekte je ove godine konkursom podeljeno samo oko 36, tj. tačno 20 odsto i to po kriterijumima i sistemu u kome se pojavljuju pojedinci i organizacije za koje niko nikada nije čuo ni u dijaspori, a bogami ni u matici. Možda se i u tome krije doprinos MZD kad nam otkriva NVO „Mladi grašak”, razne koreografske i novinarske škole i udruženja namah osnovana valjda da se povuku pare sa konkursa, dok s druge strane u bubnju ostaju i neke institucije koje postoje, rade i dokazane su u ovoj oblasti već duže od pola veka.

Uprkos nesumnjivo kvalitetnim i mnogobrojnim projektima najstarije institucije u Srbiji koja se bavi dijasporom – Matice iseljenika Srbije – koja je na konkurs podnela čak 14 programa za unapređenje odnosa sa iseljeništvom u ključnim oblastima zajedničkog života i očuvanja identiteta, stručni žiri MZD u kome rade sve sami poznavaoci dijaspore odbacio je da sufinansira Matici iseljenika ijedan projekat. Naravno, mnogi će reći, „ko gubi ima pravo da se ljuti”, ali se nezavisno od toga postavlja dilema: ko je u stanju da stane na put samovolji i manipulaciji resoru vlasti u deobi sredstava građana namenjenih srpskoj dijaspori, tim pre kad je zlovolja i nekompetentnost u poslu očigledna i potkrepljena činjenicama. Iz toga proizilazi da jedino resor za dijasporu Vlade Srbije i gospođica ministarka mogu da raspolažu delom budžeta namenjenom iseljenicima kako znaju i kako hoće.

Čak i u situaciji kada postoji više nego uverljiva slika da MZD sistematski i svesno radi na gašenju jedne druge, verovatno sebi stručno i kreativno konkurentne institucije, kakva je Matica iseljenika Srbije, niko se ni u javnosti ni u vlasti mnogo ne potresa zbog toga. Zahvaljujući novoj garnituri MZD pre nepunih godinu dana Matica je kao dotadašnji indirektni korisnik budžeta izgubila taj status, ostala bez izvora finansiranja i brukala se zajedno sa svojom dijasporom zbog neplaćenih računa i ukidanja struje i telefona krajem prošle godine. Pri tome, za iznos sredstava namenjenih Matici, a reč je o devet miliona dinara, ovaj deo budžeta nije smanjen. Srpski rečeno: novci su otišli nekome drugome.

Istovremeno, iz Kanade i srpske zajednice u Torontu stigle su vesti da je gospođica ministarka dodelila nekih tričavih 40.000 dolara izvesnom mladom gospodinu za koga su tamošnji ljudi tvrdili da je u posebnoj emotivnoj vezi sa njom. Novine i TV su to objavile i tamo i ovde, gospođica ministarka je to dosta mlako demantovala, ali su novci otišli kome je ministarka odredila.

Još u ušima ljudi iz Matice iseljenika odzvanja svojevremeno zalaganje gospođice ministarke da se ova stara institucija posveti projektima, kao najboljem i najmodernijem načinu obezbeđivanja sredstava.

Kad je to učinjeno prvi put, kreativni tim MZD je prisvojio program Matice vezan za srpske medije u dijaspori i organizovao jednu od retkih hvale vrednu manifestaciju iza koje je stajalo i Ministarstvo, decembra lane, istina sa polovičnim uspehom. Kada je za ovogodišnji konkurs Matica ponudila 14 projekata, doživela je da kompletno budu odbijeni.

Možda na kraju valja očekivati da se neki od projekata Matice pojave ali sa potpisom i u režiji MZD. Time bi se na operaciju „Milica protiv Matice” stavila tačka na najbolji način. Sredstva za opstanak i aktivnosti Matice nisu odobrena, Matica je već ranije ispala iz budžeta, a uz to će vlast kreativno profitirati, obezbeđujući marketinškim delovanjem privid da nešto čini u resoru u kome ima finansijski monopol.

Generalni sekretar Matice iseljenika Srbije