Klupske boje Partizana
(Фото Бета/АП)
Poslednjih godina ljubitelji fudbala, a pogotovo simpatizeri Partizana, svedoci su da se sportske boje ovog kluba od crno-bele sve više pretvaraju u čisto crnu. To je dovelo dotle da „Partizan” u poslednje vreme igra u potpuno crnim dresovima, a samo su brojevi i imena igrača označeni belom. Navijači su takođe u pretežno crnim majicama, a zastave koje nose takođe su crne. Zanimljivo bi bilo saznati ko o ovome odlučuje, ima li uprava kluba uticaja i da li se nekome na ovaj način povlađuje, pogotovo ako se zna da navijači Partizana nose nezvaničan naziv „grobari”.
Sa setom se sećam godina najvećih uspeha fudbalera Partizana, kada su igrali skoro isključivo u prugastim crno-belim dresovima, a pravi praznik za oči su bili susreti sa Crvenom zvezdom, koja je imala prugaste crveno-bele dresove.
Nije jasno kako nameravamo da se sa ovakvom ikonografijom afirmišemo na međunarodnom sportskom planu, a uprava kluba mogla bi da se kod nadležnih stručnjaka informiše šta simbolizuje crna boja i ko je sve kroz istoriju mahao crnim barjacima, pa da onda odluči da li je ta boja prihvatljiva za jedan klub takve tradicije kao što je Partizan.
R. Petrović,
Beograd