Nemci promenili mišljenje o migrantima

29. 08. 2019. 20:53

(Фото EPA/Hannah Wallace Bowman / Doctors Without Borders MSF )

Prema najnovijim istraživanjima, Nemci imaju pozitivne stavove prema migracijama, s tim u vezi, misle da one doprinose zemlji, što pokazuje da su ekstremne reakcije koje su se pojavile s talasom migranata iz 2015. godine popustile, piše Rojters, a prenosi Indeks.

Isto tako, smanjile su se razlike između zapadne Nemačke, koja je imala više pozitivne stavove prema migrantima, i bivšeg komunističkog istoka, gde su prevladavali skeptičniji pogledi na pitanje migranata, pokazalo je istraživanje fondacije „Bertelsman”.

Skoro dve trećine Nemaca veruju da su migracije dobre za ekonomiju, a 67 posto da čine život zanimljivijim, pri čemu pozitivne stavove najviše imaju mladi ljudi.

„Nemačka je prošla test stresa tokom migracionog talasa iz 2015. godine i smirila se kao zemlja s pragmatičnim pogledima na migracije”, rekao je Joerg Draeger, član Odbora fondacije „Bertelsman”. Dodao je i da građani vide izazove, ali i prilike koje migracije donose za društvo čije je stanovništvo sve starije.

Pre četiri godine kancelarka Angela Merkel odlučila je ostaviti otvorene granice tokom velikog talasa migranata, uglavnom izbeglica iz ratnog područja Sirije koji su krenuli prema Evropi, podseća Indeks.

Dok su mnogi u početku s oduševljenjem pozdravili odluku Angele Merkel, euforiju je ubrzo zamenio strah prema migrantima i jačanje podrške antimigracionim strankama delom Evrope, dok je u samoj Nemačkoj ekstremno desna stranka Alternativa za Njemačku (AfD) 2017. godine prvi put ušla u parlament.

Oko 49 posto građana još uvek misli da je u Nemačkoj previše izbeglica, no broj građana s takvim stavovima u 2017. godini je bio 54 posto.

Takođe, smanjile su se i neke razlike među stanovništvom zapadne i istočne Nemačke. Naime, 2017. godine u zapadnoj Nemačkoj 65 posto ljudi smatralo je da su izbeglice dobrodošle u Nemačku, dok se taj postotak ove godine smanjio na 59 posto. U istočnoj Nemačkoj broj onih koji izbeglice smatraju dobrodošlima povećao se s 33 na 42 posto.

Ipak, još uvek čak 83 posto građana na istoku, gde se očekuje da će AfD dobro proći na regionalnim izborima koji se održavaju u nedelju, smatra da su migracije teret za socijalnu državu, dok tek malobrojni smatraju da su dobre za ekonomiju.