Optužnice protiv dilera heroina
Једна од ранијих заплена хероина (Фото МУП Србије)
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv četvorice pripadnika grupe koju mediji zovu „Amerika” zbog sumnje da su trgovali drogom. Optuženi su Veselin Raičević zvani Meda (57), inače rođeni brat Vojislava Raičevića, poznatog kao Voja Amerikanac, koji je ranije ubijen, kao i I. A.(60), A. S. (41) i makedonski državljanin A. J. (52).
Njima se optužnicom na teret stavlja krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga koje je izvršeno u grupi, precizirala je za Tanjug portparol tužilaštva Irena Bjeloš. Za ovo krivično delo zaprećena je kazna zatvora od pet do 15 godina.
Optužnica je podneta Višem sudu u Beogradu i čeka se njegova odluka o potvrđivanju. Raičević i ostali uhapšeni su sredinom aprila u Beogradu i dalje se nalaze u pritvoru. Sumnjiče se za trgovinu drogom, a prilikom hapšenja, kako je tada saopšteno, zaplenjeno je oko dva kilograma heroina.
Put droge praćen je od ulaska u Srbiju iz Bugarske do Beograda. Prema pisanju medija, grupa poznata kao „Amerika” postoji nekoliko decenija i bavi se trgovinom narkoticima, a za ove uhapšene se sumnja da su njen deo.
Krajem aprila sud u Limi (Peru) pravosnažno je osudio na 25 godina zatvora Zorana Jakšića (57), navodnog vođu „Amerike”, zbog krijumčarenja kokain-hidrohorida u Evropu i Severnu Ameriku.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu i protiv Čeda Kalića (28), za kojeg mediji pišu da je brat Safeta Kalića, poznatijeg kao „Sajo iz Rožaja”. Čedo Kalić je optužen za krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Kalić je uhapšen početkom juna u Beogradu i od tada se nalazi u pritvoru. Prilikom hapšenja policija je kod Čeda Kalića pronašla oko 800 grama heroina, dok je prilikom pretresa prostorija koje je koristio pronašla još kilogram marihuane. Policija je tada saopštila da se sumnja da je Kalić duži vremenski period heroin i marihuanu nabavljao iz Crne Gore, a prodavao na teritoriji Beograda.
On se na saslušanju u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu branio ćutanjem, odnosno iskoristio je zakonsko pravo da ne iznosi odbranu. Za Safeta Kalića, mediji pišu da su ga policije u regionu označile kao jednog od najvećih narko-dilera na Balkanu i nekadašnjim „ekskluzivnim” snabdevačem „zemunskog klana”.