Riblji sos i klin čorba

20. 09. 2007. 12:23

Мала продавачица поврћа на пијаци

Kako samo vole Vijetnamci taj svoj domaći riblji sos, "nuok mam" koji već svojim nazivom pokazuje da je vijetnamski "nacionalni sos". Kažu da im je to i hrana i začin i izvor minerala i vitamina neophodnih organizmu i da ih je to održalo u godinama gladi. Preliveno i začinjeno ovim sosom sve se moglo jesti. Ko je mogao...
I kako ga prave: Sitnu belu ribu stave na asure i drže nekoliko dana na vrelom suncu, zatim je slažu u bure, kao mi kupus ribanac za zimu, red riba, red ljute paprike, red crnog bibera, red morske soli i tako do vrha, onda to dobro nabiju, pritisnu kamenom odozgo i ostave na suncu, bure na dnu probijeno rupicama, ispod njega posuda i kako sve to vri – tako u sud kaplje sos, a miris se širi okolo...

Nacionalno jelo broj jedan je, to svi priznaju, supa "fo", a to je nešto kao "vijetnamski lonac", ali se visoko ceni i "tit čo", meso pripremljeno na dvanaest načina, a kakvo meso to će čitalac saznati ako bude imao strpljenja da ovo pročita do kraja.

Pošto je to tako, idemo redom u opisivanju pripremanja ovih vijetnamskih specijaliteta.

Dakle, prvo supa "fo".

Vijetnamska supa "fo" je jelo za svakog u svakoj prilici. Supu "fo" jedu seljaci, radnici, intelektualci, žitelji grada i sela. Supu "fo" možete jesti u svako doba dana, u rano jutro, u podne, uveče pre spavanja. Supu "fo" možete jesti kod kuće, u najboljem restoranu, ili s nogu na ulici u "ambulantnim" porodičnim kuhinjama, tu je i najbolja, ako je verovati strancima koji su sve to probali uživajući pri tome u veštini sa kojom stari kuvar barata sa loncima, satarom, mesom, povrćem i začinima i prijatnom mirisu koji se širi. Supa "fo" prija leti za vreme najvećih vrućina – rashladiće vas, prija u prohladnim zimskim danima, kad vlaga prodire do srži – ugrejaće vas, supu "fo" možete jesti na svadbama i veseljima, na sahranama i danima žalosti... Ovo je samo deo onoga što je u slavu ovog "nacionalnog jela broj 1" rekao njihov poznati pisac Ngujen Tuan (1910 – 1987)

I još je na to dodao: "Utoliko pre što je to jelo tako jevtino, staje svega 10 groša i što je za njegovo spravljanje potrebno samo malo dobre volje, lonac, najbolje onaj teški tučani, malo tople vode i svega pomalo od onoga što vam se nađe pri ruci".

Ispada, po ovom, da je to neka vijetnamska "klin čorba". Međutim, kad se malo bolje pogleda, pomiriše i proba – vidi se da bi to pre mogao biti "vijetnamski lonac", poput – "bosanskog lonca".

(Idućeg četvrtka: Recept za dvoje gladnih)