Divlja lepota Montenegra

03. 06. 2008. 22:00

Котор: крузери се одомаћили

Na pomen Crne Gore prva asocijacija je dugo toplo leto na živopisnoj morskoj obali. Zaklonjena od vetrova i talasa, razuđena obala (293 kilometra) sa oko 73 kilometra najlepšeg spoja sunca, mora i kopna, nikog neće ostaviti ravnodušnim, bez obzira za koju od oko 170 plaža se opredeli. Svaka ima svoju draž, bilo da se radi o gradskoj, hotelskoj, peščanoj, šljunkovitoj, kamenitoj plaži, u šumskom, četinarskom okruženju ili onoj u okruženju stogodišnjih maslinjaka.

Herceg Novi

Na potesu od Njivica do rta Mačak na poluostrvu Luštici ima oko 70 registrovanih plaža. Jedna od najatraktivnijih javnih plaža u opštini je „Rafaelo”, mada je poslednjih godina urađeno puno na uređenju i opremanju ostalih.

Popularno šetalište Pet Danica spaja Novi sa Igalom, mediteranskim centrom zdravstvenog turizma, a rastojanje od sedam kilometara dobro dođe za šetnju, pa i za predah u nekom od kafića na obali. A ukoliko želite dobro da jedete, preporuka su restorani „Leut” i „Belveder”, konobe „Krušo” i „Feral”, možda restoran „Akvarijus” u hotelu „Aleksandar”. Mladi uglavnom izlaze u Forte Mare, diskoteku u istoimenoj tvrđavi, potom u diskoteku „Baron” na rivijeri, mada im ne padateško ni odlazak u Baušiće u diskoteku „Babilon”.

U toku sezone lokalne agencije organizuju izlete, a najpopularnije destinacije su manastir Ostrog i Dubrovnik.

Prolaz Verige svakodnevno premošćuje trajektni prelaz Kamenari–Lepetani čime se prilično smanjuje rastojanje do Herceg Novog i okolnih letovališta. Trajekt ide na svakih 10, a od ponoći do zore na 20 minuta. Cena za prevoz putničkih automobila u jednom pravcu je četiri evra. Postavljanjem nekoliko montažnih garaža ove sezone sedobilo više mestaza parkiranje automobila.

Boka Kotorska, Tivat

I najmlađi gradić u Boki ima čime da se pohvali: svojim šarmom, Radovićima, kamenim kućama, starim i po dvesta godina, u Eko-selu u Gornjoj Lastvi, interesantnim arheološkim nalazištem „Ostrvo cveća”(nije u turističkoj funkciji). Idealno mesto za foto-safari, posmatranje ptica, jeste prirodni rezervat „Solila”, stanište fendaka i flaminga.

Preporučuje se obilazak Bokokotorskog zaliva brodom ili vodenom kočijom u dnevnim turama (oko sedam evra), program bogatog kulturnog leta u Letnjikovcu Buća, nezaboravne Tivatske ribarske fešte uz besplatno posluženje ribom i vinom. Provod na lokalu vrti se oko nekoliko otvorenih šankova sa raznovrsnim muzičkim žanrovima, mada mladi svet uglavnom u noćni provod odlazi u kotorsku diskoteku „Maksimus” udaljenu desetak minuta od Tivta.

Kotor, Perast, Risan

Uz kotorski mol pristaju brodovi, a radoznali turisti čim dodirnu tlo kreću u istraživanje grada opasanog zidinama. Fotografisanje kreće od romantične kule sa satom na glavnom gradskom trgu, koji i dan-danas pokazuje tačno vreme. Pažnju pleni i Katedrala svetog Tripuna iz 1166. godine, crkve svetog Luke i svete Marije, raskošne fasade Prinčeve palate ili Napoleonovog pozorišta.

Dok panoramom Perasta, najbolje sačuvane barokne celine ovog dela Jadrana, dominira Crkva sv. Nikole iz 15. veka, to svojom atraktivnošću čine dva ostrva u blizini: Gospa od Škrpjela i Sveti Đorđe.

I nekadašnji prestoni grad ilirske kraljice Teute, najstarije naselje u Boki Risan danas je simpatična turistička oaza.

Budva

(/slika2)Budvanska rivijera ima šesnaest zvaničnih peščanih plaža, koje se po kvalitetu peska svrstavaju u plaže prve kategorije.

Jaz, Mogren 1 i 2, Ričardova glava, Slovenska, Bečići, Rafailovići, Kamenovo, Pržno ili pak Perazića do, Petrovac, Lučice i Buljarice, samo su neke od plaža gde se tokom sezone sjate gosti crnogorske turističke metropole. Tome u prilog ide i široka ponuda luksuznih hotela, velika koncentracija kafića, restorana i klubova i nadaleko poznat dobar noćni provod.

Budva – parking

Parkiranje za turiste u Budvi ove sezone(od prvog maja do prvog oktobra) na dva udarna parkinga u gradu košta 15, odnosno 12 evra na ostalim placevima Parking servisa. Da bi se ostvarilo pravo na povlasticu, turisti moraju da prilože potvrdu da su uredno prijavljeni kao gosti hotela ili u privatnom smeštaju.

Sveti Stefan

Gradeći na stenovitom ostrvu zaklon od gusara, ribari nisu ni slutili da će jednog dana njihovo sklonište postati grad-hotel u kome će se od radoznalih pogleda odmarati klijentela odabrana po platežnoj moći, imenu... Ipak, posebnu čar ovom visoko kotiranom letovalištu sa komfornim vilama i apartmanima i dalje daje atmosfera mirnog srednjovekovnog sela.

U neposrednoj blizini je Miločer, nekadašnja kraljevska rezidencija, jedna od najlepših malih uvala Mediterana – Kraljičina plaža.

Bar

Najveću crnogorsku luku karakterišu staro gradsko jezgro i današnje kulturno središte, maslinjaci – stablo staro dvesta godina, koje i danas daje plodove, srdačni ljudi koji nikuda ne žure.

Najposećenije letovalište u blizini je Sutomore, gde je dobar provod uvek zagarantovan. Od ostalih plaža, interesantne su Kraljeva plaža, Čanj, Maljevik, Zlatna obala, Crvena plaža, Žutokrlica, Topolica, Veliki pijesak, Utjeha...

Ulcinj

Ovaj grad nudi raznovrstan odmor, u zavisnosti od želja i uzrasta, mada je najzastupljenije, svakako, kupanje na peščanim ili uređenim stenovitim plažama u hladovini borića.

Karakteriše ga Stari grad, jedinstvena riznica kulture, a prepoznatljiv je i po najdužoj (13 km), popularnoj Velikoj plaži. Prekrivena najfinijim sitnim peskom,onaje fenomen lepote grada koji, odišući orijentalnim stilom, ima dobar noćni život, posebno po diskotekama.

Gostima, ljubiteljima nekih drugih doživljaja, preporučuju se različiti vidovi zanimacije, ronjenje ili posmatranje ptica u Solani i u delti reke Bojane, na primer.

Ada Bojana

Za ovo ostrvo na ušću Bojane u more kažu da je najlepše u suton, kada se pri zalasku sunca, neverovatnom igrom boja, nebo, more i pesak stapaju u jedinstvenu romantičnu sliku.

Nudisti opsedaju Adu i opuštaju se „kao od majke rođeni” na peščanim plažama sa karakterističnim suncobranima od trske i pruća, jašu konje, jedre... Svojevrsno naselje od sojenica na obalama Bojane čine brojni restorani gde dobroj ribljoj čorbi ili nekom drugom ribljem specijalitetu jednostavno ne može da se odoli.

Lovćen i Cetinje

Iznad Bokokotorskog zaliva uzdiže se Lovćen sa Njegoševim mauzolejom, a nešto niže je stara-nova crnogorska prestonica i kolevka crnogorske duhovnosti i kulture – Cetinje.

Kao što zidine starih primorskih gradova svedoče o njihovoj istoriji, to i Cetinje predstavlja svojevrstan grad-muzej u kome su u posebnim zdanjima, spomenicima kulture, smeštene muzejske jedinice Narodnog muzeja Crne Gore.

Skadarsko jezero

Tokom godine u najvećem rezervatu ptica u Evropi stanište pronađe više od 270 vrsta ptica privučenih izobiljem ribe.

Dok pejzaže jezera ulepšavaju ostrvca Beška, Moračnik i Starčevo, sa malenim manastirima, poznata po dugoj tradiciji monaštva, jedinstvenost ovom podneblju daju srebrni šaran i ukljeva, rado viđeni na trpezi.

Ograničeno unošenje hrane i pića

Od početka ovog meseca ograničena je i količina hrane i pića koji se mogu uneti u Crnu Goru. Međutim, zasadse još nije počelo sa primenom ove mere. Dozvoljeno je uneti sušeno voće, povrće, pečurke, sirovu kafu, začine, čajeve, ukupne težine do kilogram, litar alkoholnog pića, dva litra drugog pića sa deklaracijom i pet litara vode u originalnoj ambalaži.

U ukupnoj količini do jednog kilograma mogu da se unesu sendviči, keks i slični proizvodi za ishranu.

U istoj težini mogu da se unesu deklarisani proizvodi za ishranu dece i dijetetska hrana koja se koristi iz medicinskih razloga.

Eko-taksa

Od 15. juna na ulasku u Crnu Goru plaćaće se ekološka naknada, zavisnood kubikaže i tonaže vozila: putnička vozila, autobusi i kombi vozila od 10 do 80 evra; kamioni i teretnjaci od 80 do 150 evra.

Putovanje vozom

Karta u jednom pravcu od Beograda do Bara košta dve hiljade, a povratna četiri hiljade dinara, doplata za kušet je 500 dinara, odnosno 1.245 dinara po osobi u kabini sa tri ležaja.

Za prevoz praćenih automobila potrebno je 2.500 dinara uz važeću voznu kartu.

Avionski prevoz

Avionski prevoz se odvija preko dva međunarodna aerodroma: Podgorice i Tivta. Prvi je udaljen od Budve 62, a od Bara 65 kilometara, dok je udaljenost tivatskog aerodroma od ova dva grada 20, odnosno 60, a od Ulcinja oko 84 kilometra. Sa crnogorskim avio-prevoznikom „Montenegro erlajns” karta u jednom pravcu na relaciji Beograd–Tivat ili Beograd–Podgorica, sa pripadajućim taksama, košta 7.300, a povratna u rasponu od 9.800 do 14.000 dinara.

Iste cene važiće i za letove ove avio-kompanije na relaciji Niš–Tivat–Niš, koji startuju od 16. juna i obavljaće se petkom i ponedeljkom.

Vožnja kroz tunel „Sozina” na putu Podgorica–Bar za putničke automobile košta 2,5 evra.

Gastro priča

Susret počinje uz crnogorsku lozu ili medovinu, dok je trpeza šarena koliko i sama priroda Crne Gore. Kontinentalnom kuhinjom dominiraju tradicionalna jela: cicvara, vruća pogača ispod sača, kiselo mleko, skorup iz mešine, neizostavni njeguški sir i pršut, raštan sa sušenom ovčetinom, jagnjetina na sto načina... Žeđ se gasi čuvenim nikšićkim pivom. Uz specijalitete primorske kuhinje, razne vrste krupne i sitne ribe, školjke, rakove i lignje, uglavnom pripremljene na maslinovom ulju, najbolje se slažu vina od autentičnih crnogorskih sorti.

Crna Gora: više cene smeštaja

U predstojećoj letnjoj turističkoj sezoni cene smeštaja na Budvanskoj rivijeri biće od 25 do 50 odsto više nego lane.

– Cene će sigurno prorediti gužve, jer su one svojevrstan filter za goste kojima su već uvedene posebne takse za ulazak u Crnu Goru i zabranjeno unošenje hrane – rekao je Radiju Slobodna Evropa Pero Ivković iz agencije „Cipa trevel”.

On je podsetio da su cene u trenutku uvođenja evra kao zvanične valute iznosile najviše 20 evra u privatnom smeštaju, a od 40 do 60 evra u hotelima. – Sada smeštaj u hotelima košta od 50 do 120 evra, odnosno 150 evra u hotelskim objektima sa četiri ili pet zvezdica – kazao je Ivković.

Privatni smeštaj u glavnoj sezoni može se naći po cenama od 15 do 25 evra, odnosno 30 evra u okolini ekskluzivnih Svetog Stefana i Miločera, prenosi Tanjug.