Zašto bogataši žele pasoš Malte

04. 12. 2019. 15:32

(Фото Пиксабеј)

Trgovina državljanstvom postala je globalni biznis čija vrednost, prema pojedinim procenama, dostiže 25 milijardi dolara, a čiji su glavni akteri super bogati u potrazi za nižim porezima, boljim obrazovanjem ili novi pasoš žele da dobiju iz političkih razloga.

Evropska unija uputila je na Maltu misiju koja bi trebalo da ispita takozvanu šemu „zlatnih pasoša”, za koju EU smatra da predstavlja opasnost od ulaska kriminalaca i pranja novca za celu Uniju.

Kako piše Bi-Bi-Si, da bi privukla investitore, vlada ove mediteranske zemlje uvela je 2014. godine mogućnost sticanja pasoša uz određena ulaganja, što takođe nudi i veliki broj drugih država. Od tada su državljanstvo Malte dobila 833 investitora i 2.109 članova njihovih porodica. Samo od sredine 2017. do sredine 2018. godine budžet Malte po ovom osnovu uvećan je za 162 miliona evra, što je 1,38 odsto tadašnjeg bruto domaćeg proizvoda.

Sa rastom broja vlasnika „zlatnih pasoša”, pojavili su se navodi o zloupotrebama sistema kupovine državljanstva, a zabrinutost je početkom tekuće godine izrazila i Evropska unija, navodeći da je malteški sistem mnogo manje striktan nego što je to u drugim članicama Unije u kojima postoji sličan način sticanja državljanstva. Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) je, takođe, stavila Maltu na crnu listu zemalja visokog rizika za izbegavanje poreza upravo zbog sistema „zlatnih pasoša”, na šta su malteške vlasti odgovorile da detaljno proveravaju svakog podnosioca zahteva.

Da bi dobio pasoš Malte, podnosilac mora da ima prijavljeno prebivalište na ostrvu najmanje godinu dana, ali ne mora zaista i da živi u zemlji. Osim toga, mora da uloži najmanje 650.000 evra u nacionalni fond za razvoj, 150.000 evra u akcije neke lokalne firme ili na malteškoj berzi, i da kupi nekretninu vrednu najmanje 350.000 evra (ili da iznajmi za najmanje 16.000 evra godišnje).

Mogućnost sticanja državljanstva kroz investicije nudi više od polovina država u svetu.