Sokolica preživela sudar sa „Beograđankom"
(Фото: З. Рајић)
Ženka sivog sokola koja je sa severa Evrope u potrazi za toplijim krajevima zalutala u prestonicu, a onda zaslepljena staklima udarila u zgradu „Beograđanke” puštena je posle kratkotrajnog lečenja na slobodu. U nebo se vinula sa Kalemegdana, a puštanju su prisustvovali stručnjaci iz Zoološkog vrta, „Veterine Beograd”, predstavnici CITES-a, Ministarstva zaštite životne sredine, ornitolozi Zavoda za zaštitu prirode…
– Pticu su nam doneli stručnjaci „Veterine Beograd”. Posle udara u „Beograđanku” koji se dogodio pre tri dana ptica je bila u šoku, preplašena i imala je blagu povredu glave od sudara sa staklom. Drugih mehaničkih ozleda nije imala. Ja sam je detaljno pregledao, ukazao potrebnu pomoć, prenoćila je, a sutradan se normalno ponašala. Pošto je odbijala hranu odlučili smo da je što pre pustimo na slobodu – objašnjava Jožef Ezveđ, veterinar u Zoo-vrtu.
Pre puštanja na slobodu ptica je prstenovana, dobila je svoj matični broj, a uzet joj je uzorak perja radi DNK-a analize.
Kod zgrade Opservatorije ženku sokola na slobodu je pustio iskusni sokolar iz Beogradskog zoo-vrta.
Ova vrsta sokola uglavnom živi u zemljama Skandinavije. Kada je jako surova zima, ove ptice se kreću ka jugu gde su temperature više.
– One ne migriraju poput lastavica, već se postepeno udaljavaju od svog staništa kada su debeli minusi. Ova ženka je baš bila lepa, krupna, u suštini ova vrsta je veća od naših sokolova – kaže Ezveđ.