Portreti sa intervjua – od lica do lica

Aleksandra Kurteš

31. 01. 2020. 10:00

Анђелко Васиљевић у „Срећној галерији” СКЦ-а (Фото: Ненад Неговановић)

Zapitanost, radost, tuga, dilema, čuđenje, strah, mudrost i sve ono što se svesno i potajno zapisuje na licima ljudi nije promaklo oštrom i pronicljivom oku foto-reportera našeg lista Anđelka Vasiljevića. Dugi niz godina on je odlazeći na događaje sa novinarima „Politike” objektivom stvarao fotografsku priču. Tako je nastala bogata arhiva „Portreti sa intervjua – od lica do lica”. To je naziv izložbe priređene u „Srećnoj galeriji” SKC-a.

– Strpljenje je neophodno da bi se dobila dobra fotografija. Zato volim kada sa novinarima od početka do kraja prisustvujem intervjuu. To su neposredni trenuci koji se hvataju i potvrđuju da sagovornici nisu pozirali pred objektivom – istakao je Vasiljević. On je predstavio 41 portret poznatih ličnosti iz različitih oblasti – književnike, glumce, muzičare, naučnike, akademike, reditelje, sportiste...

O snazi Vasiljevićeve fotografije govorili su novinar našeg lista Dimitrije Bukvić, koji je napisao i tekst za katalog, aforističar Aleksandar Čotrić i radio-novinar Dragoslav Simić, a mnogobrojne posetioce pozdravio je i urednik „Srećne galerije” Miki Pješčić.

Otvarajući postavku, Bukvić je podsetio da čovek pamti u slikama.

– Kadar zamrznut u vremenu je jedinica mere našeg sećanja. I dan-danas kad prepričavaju neki važan lični događaj ljudi kažu da im se ta slika urezala za sva vremena. Dakle, ne klip ili film, već fotografija – naglasio je Dimitrije i dodao da je njen pandan, po analogiji sa literaturom, priča (a ne roman ili pesma), kao forma u kojoj saopštavamo nešto bitno. I zato svaki portret koji je ovekovečio Anđelko Vasiljević predstavlja jednu kratku slikovitu pripovest, svetlosnu jednočinku sa svedenim mizanscenom – zaključio je Dimitrije Bukvić.