Odlikovan petnaestogodišnjak

Toma Todorović

20. 02. 2020. 19:00

Вељко Ђурић (Фото Т. Тодоровић)

Niš – Mladi Nišlija Veljko Đurić, rođen 2005. godine, učenik prvog razreda Gimnazije „Svetozar Marković”, najmlađi je dobitnik odlikovanja koja je ovog februara, na Sretenje i povodom Dana državnosti pojedincima i institucijama uručio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Veljko je od predsednika Vučića dobio zlatnu medalju za zasluge koja će mu, rekao je za naš list biti najveći podstrek da nastavi putevima nauke:

– Ponosim se nagradom, ovom medaljom, ali i činjenicom da sam bio najmlađi među dobitnicima priznanja i odlikovanja. Zaista je bila velika čast da sedim pored ostalih dobitnika koji su bez ikakvih sumnji veoma mnogo učili za našu državu i naš narod. Za mene je ovo kruna mog dosadašnjeg rada, ali i velika obaveza da nastavim da se obrazujem i što više usavršavam kako bih bio od velike, a nadam se i posebne koristi našoj Srbiji – rekao nam je Veljko Đurić juče na prijemu koji je u njegovu čast upriličio gradonačelnik Niša Darko Bulatović.

Mladi petnaestogodišnjak iz Niša Veljko Đurić je izuzetan talenat u nauci, u pravom smislu reči veliki kolekcionar nagrada i priznanja – do sada se okitio Vukovom nagradom, pobednik je Internacionalne olimpijade iz ekologije, dvostruki je prvak Srbije u takmičenjima iz istorije, šampion i vicešampion u književnosti, osvajač srebrne i bronzane medalje na državnim takmičenjima iz matematike, najmlađi i jedan od najuspešnijih učesnika Foruma mladih naučnika, poznati volonter i humanista...

Jučerašnji prijem u niškoj Gradskoj kući organizovan je i za drugog dobitnika vrednog priznanja za Dan državnosti, za nišku Narodnu biblioteku „Stevan Sremac”, ustanovu koja postoji vek i po, i u čije ime je od predsednika Srbije Aleksandra Vučića direktorica Sonja Šuković dobila Sretenjski orden drugog reda.