Paunović: Nekog ću morati da izdam
(Фото А. Васиљевић)
Više opštinskih odbora Demokratske stranke ozbiljno se sprema da 26. aprila izađe na lokalne izbore. Da li će izaći na izbornoj listi demokrata, ili će to uraditi sakriveni iza grupe građana, zavisi od odluke Glavnog odbora DS-a, koji bi trebalo da se izjasni o predstojećim parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima. Najveći problem za DS je što je poslednji rok do kada bi sednica GO morala da bude održana – poslednji dan u mesecu, odnosno 29. februar. A kako saznaje „Politika”, predsednik stranke Zoran Lutovac još je nije zakazao. Zbog toga je u redovima brojnih opštinskih odbora Demokratske stranke haotična situacija, jer ne znaju da li će izaći na lokalne izbore ili će ih preskočiti.
Narodni poslanik DS-a Radoslav Milojičić Kena ocenjuje da je u redovima demokrata potpuna konfuzija zahvaljujući, kako kaže, onima koji su mesecima insistirali na bojkotu, a sada su se predomislili. Za naš list navodi da su ideju bojkota srušili zamenik predsednika DS-a Saša Paunović i predsednik Izvršnog odbora DS-a Dušan Kostadinović, koji je poslednje četiri godine bio zamenik gradonačelnika Šapca. „Ubeđivali su nas da je bojkot najbolje rešenje, a onda su se čelni ljudi DS-a opredelili da na lokalu izađu na izbore. Zanimljivo je da sednica Glavnog odbora na kojoj bi trebalo da razrešimo ovu nedoumicu nije ni zakazana, što je u suprotnosti sa stranačkim statutom. Siguran sam da će članovi GO znati da procene zašto se ne zakazuje sednica”, kaže Milojičić.
Dodao je da je nekadašnji lider DS-a Zoran Đinđić bojkotovao parlamentarne izbore 1997. godine, za šta je rekao da je to najveća politička greška koja je dovela do bombardovanja naše zemlje i činjenice da su radikali bili jedina opozicija. „Đinđić je godinu dana ranije odlučio da DS učestvuje na lokalnim izborima i mi smo imali odbornike u 150 gradova i opština što je bilo veoma važno za stranku”, navodi Milojičić.
A „prozvani” Saša Paunović, prvi čovek Paraćina, još zvanično nije odlučio da li će izaći na lokalne izbore. Za naš list navodi da će odluku doneti nakon što dobije odgovor od DS-a na molbu da se grad iz kojeg dolazi izuzme iz odluke o bojkotu. „Tek posle toga možemo da znamo šta nam je činiti. Neku odluku ću morati da donesem. Postoje te dve javnosti – opoziciona javnost Srbije i DS-a, i javnost Paraćina, ljudi za koje sam radio. Nekog ću morati da izdam, bilo koju odluku da donesem”, kazao je Paunović i dodao da ukoliko DS ne podrži njegovu molbu, da na izbore neće izaći kao član DS-a, jer stranka ne treba da trpi posledice jedne lokalne odluke.
A jedan od funkcionera DS-a Goran Ješić se na svom tviter nalogu obratio predsedniku DS-a Zoranu Lutovcu pitanjem: „Kako sada Zelenović izlazi na izbore kada je bio na sastancima demokrata, GO i deo je nove DS?!? Zoran Lutovac? Možemo li mi seljaci u Inđiji i Novom Sadu na lokalne?”. Na ove navode stranačkog kolege, ali i na pitanje „Politike” da objasni da li će DS izaći u nekim opštinama na izbore 26. aprila nismo dobili odgovore.
Čabradi zove čelnike Šapca i Paraćina u koaliciju
Predsednik Zelene stranke Goran Čabradi pozvao je gradonačelnika Šapca Nebojšu Zelenovića i predsednika opštine Paraćin Sašu Paunovića da sa tom strankom uđu u koaliciju za „bolju, kulturniju i pristojniju” Srbiju i da, kako je naveo, osim na lokalnim, učestvuju i na parlamentarnim izborima. Čabradi je u pozivu ocenio da budućnost Srbije mogu stvarati „samo ljudi koji nisu učestvovali ni u jednoj podeli vlasti od 1990. godine, već koji su se dokazali u svojim sredinama i u svom biznisu i koji su u politiku ušli bez balasta dilova, dugova ili sukoba iz prošlosti”. „Paunović i Zelenović su u svojim sredinama potvrdili kapacitet modernih političara, zato ih pozivam da se u interesu Srbije odvaže i iskorače iz lokalne politike i zajedno sa Zelenom strankom nastupe na predstojećim parlamentarnim izborima”, naveo je Čabradi a prenela Zelena stranka.