Vašington preti Prištini sankcijama
Фото ЕПА ЕФЕ - В.Х.
PRIŠTINA - Šef poslaničke grupe Demokratskog saveza Kosova Arben Gaši potvrdio je da su Sjedinjene Američke Države najavile sankcije protiv Kosova.
On je kazao da je njegova stranka, koja je, inače, u koaliciji sa Samoopredeljenjem u kosovskoj vladi, obaveštena o sankcijama koje bi zvanični Vašington mogao da preduzme zbog toga što Priština nije ukinula takse na robu iz Srbije.
Na pitanje da li su ta upozorenja tačna on je kazao da postoje glasine o tako nečemu, te da su one stizale u sve institucije, pa i do DSK.
Kako je objasnio, reč je o mogućnosti „privremenog preispitivanja projekata na Kosovu”, piše „Kosovo onlajn” a prenosi Tanjug.
On je, međutim, izrazio uverenje da do toga ipak neće doći, uz poruku: „Svesni smo važnosti partnerstva sa SAD”.
Grenel demantuje Kurtija da SAD neće uskratiti pomoć
VAŠINGTON - Specijalni izaslanik predsednika SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel odbacio je kao netačne navode da će SAD nastaviti da pružaju ekonomsku pomoć Prištini, ukoliko na snazi ostanu takse.
Grenel je to napisao na Tviteru odgovarajući na pisanje direktora „Gazete ekspresa” Berata Buzhale, koji je na toj društvenoj mreži preneo navode saradnika premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija.
„Saradnici premijera Kurtija su saopštili: „Ričard Grenel je potvrdio u telefonskom razgovoru da SAD neće prestati da pružaju ekonomsku pomoć bilo kojoj oblasti u našoj zemlji”. Kurti je takođe rekao da su se „obe strane saglasile da nastave saradnju”. Ovo je suprotno onome što drugi kažu da je ambasador Grenel rekao. Mnogo konfuzije na lokalnom nivou?”, navodi direktor „Gazete ekspresa”.
Grenelov odgovor na to je bio da to nije tačno, te da je Kurtiju jasno stavljeno do znanja da će njegova odluka da zadrži na snazi takse, makar delimično, naškoditi ekonomiji Kosova, a da SAD neće nepotrebno trošiti svoju pomoć ako kosovsko rukovodstvo nastavi da škodi svom narodu na taj način.